Morskie oko

Morskie oko to bez wątpienia jedno z miejsc, które cieszy się sporym zainteresowaniem turystycznym. Każdego roku w jego kierunku zmierzają setki osób. Często bywa zatem tak, że trudno jest znaleźć miejsce do odpoczynku nad brzegiem tego jeziora. Na popularność tego miejsca wpływa przede wszystkim piękno krajobrazu, który go otacza. Mamy tutaj bowiem doskonałe widoki na Rysy lub Mięguszowieckie Szczyty.

źródło zdjęcia: www.izdebnik.pl.

Przy dobrej pogodzie zatem na pewno nacieszymy oczy pięknymi widokami. Schronisko położone nad Morskim Okiem stanowi doskonałą bazę wypadową w wyższe partie gór. Jeśli ktoś czuje się na siłach, może kontynuować wycieczkę, wspinając się np. nad Czarny Staw pod Rysami. Większość osób kończy jednak wyprawę nad samym Morskim Okiem.

 

Zobacz więcej: http://www.schroniskomorskieoko.pl/

 

Szlaki. Nad Morskie oko dostać się można na kilka sposobów. Najczęściej wybieranym szlakiem jest droga prowadząca z Palenicy Białczańskiej. Trasa ta jest bardzo prosta i wygodna. Przez większą część drogi poruszamy się asfaltem. Z tego też względu wybierają ją najczęściej rodziny z dziećmi. Z pewnym momencie dochodzimy do niewielkiego wodospadu, który jest jedną z trzech części tzw. Wodogrzmotów Mickiewicza. Odtąd kierujemy się do Morskiego Oka szlakiem czerwonym. Cała długość tej trasy to około 9 km. Mimo takiej odległości, trudność szlaku jest praktycznie zerowa. Określa się go raczej mianem szlaku spacerowego. Po drodze miniemy także wiele punktów przystosowanych do odpoczynku, dlatego bez obaw można przejść ta trasę nawet z małymi dziećmi.

Ciekawym rozwiązaniem jest również trasa wiodąca do Morskiego Oka z Doliny Pięciu Stawów. Jest to jednak propozycja na nieco dłuższą wycieczkę. Szlak niebieski który łączy te dwa punkty, nie jest zbytnio męczący. Dodatkowo, w piękną pogodę odwdzięczy się nam on doskonałymi widokami na Wołoszyn czy Rysy. Do Doliny Pięciu Stawów dostaniemy się natomiast bardzo widokowym szlakiem zielonym, który prowadzi obok jednego z najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów – Wielkiej Siklawy.

 

Trudność szlaku (oceniana w pięciostopniowej skali) :

  • szlak czerwony – 0/5, trasa typowo spacerowa, nie wymagająca górskich umiejętności i odpowiedniego sprzętu

  • szlak zielony 1/5, łatwy, nie wymagający większych umiejętności technicznych.

  • szlak niebieski –2/5, nietrudny, zazwyczaj nie sprawia żadnych problemów. Opcjonalne trudności, które mogą się pojawić związane są z charakterem terenu i różnicą wzniesień.

Czas przejścia:

  • szlak czerwony 1.30h

  • szlak zielony- 2.30h

  • szlak niebieski -1.30h

Dojazd i parking. Niezależnie od tego, którą trasę wybierzemy, nasza wędrówka rozpocznie się od parkingu w Palenicy Białczańskiej. Koszt pozostawienia tam samochodu wynosi 20 zł za cały dzień. Innym, szybkim sposobem dotarcia w to miejsce są busy. Odjeżdżają one praktycznie co kilka minut spod dworca autobusowego w Zakopanem.

 

Współrzędne GPS:

  • Palenica Białczańska parking- współrzędne geograficzne - GPS: 49.255630N, 20.103000E

  • Schronisko nad Morskim Okiem – współrzędne geograficzne - GPS: 49.201401N, 20.070999E

  • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów - współrzędne geograficzne - GPS: 49.213402N, 20.048500E

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK Morskie Oko Schronisko PTTK Morskie Oko schronisko turystyczne PTTK
Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki schronisko turystyczne PTTK
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Na Szczelińcu
Schronisko PTTK Na Szczelińcu
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.