Jaskinia Mroźna

Jaskinia ta znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Choć jej nazwa sugeruje, że jest to miejsce bardzo chłodne, w rzeczywistości nie panują tam minusowe temperatury. Oczywiście, temperatura faktycznie jest tam z sporo niższa niż na zewnątrz. Nie spada ona jednak poniżej 6 stopni Celsjusza. Idąc tam, warto więc mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Jaskinia ta jest bardzo często odwiedzana przez turystów. Jej całkowita długość to około 500 m.

źródło zdjęcia: www.nasze-tatry.pl.

Można zwiedzać ją bez przewodnika, gdyż wewnątrz nie znajdziemy równych wariantów przejść. Przez całą jaskinie prowadzi nas jedna droga. Jest ona bardzo prosta, a przejście całej jej długości zajmuje około 30-40 minut. Z tego też względu miejsce to bywa częstym celem wycieczek rodziców z dziećmi.

 

Ponadto, Jaskinia Mroźna, jako jedyne tego typu miejsce w Tatrach posiada sztuczne oświetlenie. Zwiedzanie jej nie wymaga więc posiadania latarki lub czołówki. Wejście do jaskini możliwe jest jedynie od maja do października w godzinach od 9.00 do 17.00. Za wstęp musimy również uiścić opłatę w wysokości 4 zł za bilet normalny oraz 2.50 zł za bilet ulgowy.

 

Zobacz więcej: http://natatry.pl/poznaj-tatry/jaskinie/mrozna


Szlaki. Wędrówkę do Jaskini Mroźniej rozpoczynamy na parkingu w Kirach. Stamtąd kierujemy się szeroką i wygodną drogą w kierunku Doliny Kościeliskiej. Po jakimś czasie zobaczymy, że szlak ten oznaczony jest na zielono. Idziemy nim aż do skrzyżowania ze szlakiem czarnym. Oznaczenia powinny wskazać nam drogę wiodącą do Jaskini Mroźnej. Dojście do jaskini nie powinno stanowić problemu. Jedynie ostatni kawałek może być trochę męczący. Trudności nie sprawia także wnętrze jaskini. Zasadniczo znajdziemy tam jedynie jedno miejsce, w którym trzeba się pochylić, aby przejść dalej oraz niewielki fragment skalny, który lekko nachyla się na szlak. Aby go minąć musimy przechylić się nieco na lewą stronę. Z utrudnieniami tymi jednak doskonale poradzą sobie nawet dzieci.

 

Trudność szlaku. Szlak ten nie wymaga ani specjalistycznego ubioru ani odpowiedniego sprzętu. Podejście jest względnie łagodne, nie powinno więc przysparzać trudności.

 

Czas przejścia:

  • dojście do jaskini – 20-30 min

  • zwiedzanie jaskini – 30-40 min

  • zejście – 10-15 min

Dojazd i parking. Jeżeli jedziemy samochodem, możemy pozostawić do na parkingu w Kirach. Stamtąd już tylko dosłownie kilka kroków dzieli nas od początku drogi do Jaskini Mroźnej. Koszt pozostawienia samochodu osobowego na cały dzień to wydatek 20 zł. Jeżeli poruszamy się komunikacja publiczną, do Kir możemy dojechać busem praktycznie z każdego miejsca.

Współrzędne GPS:

  • parking Kiry - współrzędne geograficzne - GPS: 49.275905N, 19.868510E

  • Jaskinia Mroźna – współrzędne geograficzne - GPS: 19.88834 E, 49.29009 N

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK na Hali Ornak Schronisko PTTK na Hali Ornak schronisko turystyczne PTTK
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej schronisko turystyczne PTTK
Willa Jawor Kościelisko Willa Jawor Kościelisko agroturystyka
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Morskie Oko
Schronisko PTTK Morskie Oko
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.