Góry stołowe – raj dla aktywnych wielbicieli przyrody

Góry stołowe wyróżniają się na tle innych masywów górskich tym, że należą do jednych z nielicznych gór płytowych w Europie. Są one ulokowane w Sudetach Środkowych, a dokładnie na styku z Sudetami Wschodnimi. Wiek ich wypiętrzenia szacuje się na 30 mln lat. Ich nazwa również nie jest przypadkowa, bowiem w związku z tym, że są ułożone z poziomych płyt górnokredowych piaskowców ciosowych charakteryzują się płaskim wyglądem. Do ogólnych informacji należy również dodać, że na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy – w 1993 roku.

 

Na obszarze Gór Stołowych możemy wyróżnić pasma górskie, takie jak: Broumovskě Stény, Szczeliniec, Góra Ostas, Adršpašsko-Teplické skály oraz Zawory. Jeśli chodzi o szczyty górskie warto wymienić tych kilka największych: Szczeliniec Wielki (919 metrów n.p.m.), Skalniak (915 metrów n.p.m.) oraz Szczeliniec Mały (867 metrów n.p.m.).

 

Jakie rośliny i zwierzęta możemy spotkać na terenie Gór Stołowych?

 

Park Narodowy Gór Stołowych obfituje w różne gatunki fauny i flory, na które warto zwrócić uwagę wybierając się na wyprawę w to miejsce. Lasy to przeważająca część całej powierzchni, bowiem pokrywają aż 91% terenów. Zbiorowiska leśne są różnorodne. Można znaleźć tam zarówno kwaśną buczynę sudecką (jawor, świerk, jodła), jak i żyzną buczynę sudecką (wiąz, buk, jodła, jawor, lipa grab, klon, dąb). Gatunki rosnące kępowo czują się tutaj wyjątkowo dobrze np. czosnek niedźwiedzi, zawilec gajowy, czy też śnieżyca wiosenna. Wędrując po Parku Narodowym Gór Stołowych można także często natknąć się na bory świerkowe – szczególnie przemierzając płaskie wierzchowiny. Znajdziemy na tych terenach również różę kłodzką będącą symbolem tego regionu. Liczna część całej tej roślinności to gatunki chronione.

 

Góry Stołowe to także miejsce przyjazne dla zwierząt. Możemy tutaj spotkać zarówno gatunki typowo leśne, jak sarna, dzik czy jeleń, ale zadomowiło się w tych okolicach również całkiem sporo innych ssaków jak np. popielice i borsuki. W Górach Stołowych nie brakuje również przedstawicieli innych gromad – pajęczaki, salamandry plamiste, ślimaki karpackie, żmije zygzakowate i wiele, wiele innych interesujących zwierząt. Jeśli chodzi o ptaki to w lasach tego masywu górskiego bardzo dobrze czują się bociany czarne, rudziki, pliszki górskie i mysikróliki.

 

Dlaczego Góry Stołowe warto zdobyć? Co trzeba zobaczyć?

 

  • Umiejscowione na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.) „skalne miasto”

  • Znajdujące się w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.) błędne skały

  • Skalne Grzyby

  • Radkowskie Skały

  • Skały Puchacza

  • Łężyckie Skałki

  • ruiny zamku Homole

  • i wiele więcej….!

 

Inne atrakcje Gór Stołowych

 

Góry Stołowe są niezwykle atrakcyjne dla turystów. Oprócz oczywistej aktywności w tych okolicach, jaką jest turystyka piesza – bardzo dobrze ma się tutaj aktywność związana z rowerami. Turystka piesza to wielość opcji w ramach tras wytyczonych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pomyślano o tym, by wyznaczone trasy rowerowe uwzględniały możliwość dotarcia do ciekawych i inspirujących obszarów tychże gór.

 

Jeśli należy się do sympatyków narciarstwa biegowego również warto zajrzeć w te strony. Narciarskie trasy biegowe zapełniają się turystami w okresie zimowym w tych okolicach, co nie powinno nikogo dziwić z racji odpowiednich warunków do uprawiania tego sportu, jak i malowniczych widoków, jakie można tam podziwiać. Prawie cały obszar Parku jest udostępniony dla narciarzy. W sezonie prężnie funkcjonują wypożyczalnie sprzętu, jak również całe zaplecze turystyczne.

 

Góry Stołowe to również gratka dla fanów wspinaczki skałkowej, bowiem na terenie znajdującego się tutaj Parku Narodowego w miejscach wyznaczonych zarządzeniem Dyrektora PNGS nr 12/2014 można w tym celu śmiało korzystać z zasobów przyrodniczych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj miejsca takie jak: Szczeliniec Wielki czy Filary Skalne (od Stroczego Zakrętu do okolic Kamieniołomu) – oczywiście w ściśle określonych okresach.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.