Śnieżka – królewna wśród polskich gór

Jeśli jest się fanem wędrowania po polskich górach to prędzej bądź później ląduje się w Karkonoszach. Będąc tam warto zdobyć Śnieżkę, którą z racjji przynależności do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich, jak również kojarzącej się nazwy z jedną z bajek z dzieciństwa można nazwać królewną polskich gór. Mierzy sobie ona według najnowszych źródeł 1603 m n.p.m, przez co jest najwyższym czeskim szczytem. Czeskim, ponieważ leży na granicy tego kraju z Polską. Ten najwybitniejszy polski szczyt jest charakterystycznie położony nad Kotliną Jeleniogórską i Równią pod Śnieżką. Będąc na Śnieżce można cieszyć się ponad 200 km widocznością, dzięki czemu przed oczami turystów pojawia się zapierająca dech w piersiach panorama. Nazwa tej słynnej góry pochodzi od przymiotnika „śnieżna”. Jak donoszą źródła zaczęto jej używać w XiX wieku.

 

Klimat

Jeśli chcesz na własnej skórze poczuć klimat bliski do tego, który ma miejsce za kołem podbiegunowym – powinieneś wyjść na Śnieżkę. Przekłada się to na obecność roślinności alpejskiej na niższych wysokościach, aniżeli te, które spotykamy wychodząc na inne polskie góry. Na taki stan rzeczy wpłynęły warunki meteoroloigiczne tj. zwykle temperatura oscylująca wokół 0°C, średnia ilość opadów przekraczajaca 1000 mm oraz huraganowe wiatry dochodzące nawet do prędkości 12 m/s, które są jedną z najbardziej chcarakterystycznych cech klimatu panującego na Śnieżce. Śnieg zwykle leży tutaj od października aż po maj. To wszystko sprawia, że na Śnieżce mamy do czynienia z miejscem, które idealnie się nadaje do badań klimatycznych, dlatego wykonuje się je już od 1880 roku.

 

Turystyka

Śnieżka to miejsce znajdujące się w poblliżu Cieplic Zdroju, do których to już od wieków wędrowali kuracjusze – zachęceni górującym nad okolicą szczytem z chęcią go zdobywali, a fakt, że Śnieżka technicznie nie należy do najtrudniejszych szczytów sprawił, że można uznać, że była jedną z pierwszych gór w Europie, jeśli chodzi o popularność wspinaczkową. Nie bez znaczenia są również walory pielgrzymkowe tej trasy, które zostały zapoczątkowane momentem poświęcenia znajdującej się pod szczytem Kaplicy budowanej z bloków miejscowych skał. Od roku 1969 w owej kaplicy funkcjonuje księga wpisów, która jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat tychże wypraw np. to, że Śnieżkę zdobył mężczyzna w sędziwym wieku (85 lat) czy też liczni turyści z całego świata, nawet z Ameryki.

 

Co jeszcze sprawia, że Śnieżkę warto zdobyć?

  • Barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z XVII wieku

  • Kontrowersyjne pod względem kształtu Obserwatorium Wysokogórskie na Śnieżce im. Tadeusza Hołdysa

  • Budynek poczty czeskiej, czyli najwyżej położona placówka pocztowa w tym kraju.

  • Stacja wyciągu gondolowego z miasta Pec pod Sněžkou, będąca równocześnie najstarszym wycięgiem po stronie czeskiej.

 

Gdzie się zatrzymać?

Niestety na samej Śnieżce nie funkcjonuje żadne schronisko, przez co nie ma możliwości noclegu na jej szczycie. Należy wybrać jedno z następujących miejsc znajdujący się w poblizu, i są to polskie opcje: Dom Śląski, Strzecha Akademicka i Samotnia, jak również czeskie: Luczni Bouda i Jelenka.

 

Ciekawostka

Z racji wyżej omawianych warunków klimatycznych gora Śnieżka to miejsce spotkań turystów z rzadkimi zjawiskami meteorolgicznymi, jak np.

  • ognie św Elma - zjawisko akustyczno-optyczne widoczne pod postacią niegroźnych wyładowań elektrycznych na różnego rodzaju powierzchniach. Te ciche, ciągłe wyładowania czasem są wzbogacone o pojawienie się różnych dźwięków typu świst czy gwizd i zapowiadają one nadchodzącą burzę.

  • widmo Brockenu – inaczej znane jako mamidło górskie bądź zjawisko Brockenu. Wśród taternikow krąży przesąd, że ten, kto je ujrzy – umrze w górach. Chyba, że uda się mu je zobaczyć trzykrotnie -wtedy nie tylko zrzuca z siebie urok, ale też zaskrabia sobie wieczne bezpieczeństwo w górach. Jeśli widzisz swój cień na chmurze znajdującej się pod Tobą to znaczy, że udało Ci się spotkać z tym zjawiskiem. Czasem towarzyszy mu inna ciekawa wizja, jaką jest gloria (patrz punkt niżej).

  • Gloria – to nic innego, jak barwne, tęczowe pierścienie oatacząjące cień widoczny na tle chmur lub mgły. Ma to miejsce z powodu występowania zjawiska ugięcia fal (tzw.dyfrakcji) i odbicia się światła w kroplach wody.

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.