Góry Bardzkie – odkryj nieznane

http://www.goramipolski.pl/Sudety to bardzo lubiane przez turystów polskie pasmo górskie, jednak jest wśród nich odcinek jeszcze zbyt mało doceniany. Góry Bardzkie, bo o nich mowa nie cieszą się wielką popularnością, co jednak nie zmienia faktu, że jest to zdecydowanie miejsce, które warto zdobyć. Zaczynają się od Przełęczy Srebrnej (568 m n.p.m.), na północnym zachodzie i ciągną się przez 19 km aż po Przełęcz Kłodzką (483 m n.p.m.) usytuowaną na południowym wschodzie.

Ich najbardziej malowniczym odcinkiem jest miejsce, przez które przedziera się Nysa Kłodzka. Ten rejon, znany jako Barda dzieli się na Grzbiet Wschodni i Grzbiet Zachodni. Jeśli chodzi o najwyższy szczyt tego pasma to jest nim góra Kłodzka osiągająca 765 m n.p.m. Niestety fani pięknych widoków nie będą szczęśliwi po zdobyciu tego szczytu, gdyż jego wysoki poziom zalesienia sprawia, że nie ma tam pola do popisu w o odniesieniu do miejsc widokowych. Jednym z najciekawszych miejsc Gór Bardzkich jest ich wschodnia i północno-wschodnia granica. To tam tworzy się morfologiczna krawędź sudeckiego uskoku brzeżnego, która separuje owe góry od Przedgórza Sudeckiego.

Mamy tutaj do czynienia z bardzo złożoną budową geologiczną, z których największą część stanowi tak zwana struktura bardzka. Wypiętrzyła się ona z dna morskiego podczas orogenezy waryscyjskiej,  a tworzą ją w głównej mierze skały osadowe i wulkaniczne. To w tym miejscu można znaleźć ogromną liczbę zlepieńców i szarogłazów, są też piaskowce i łupki czerwonego spągowca. Południe Gór Bardzkich to przede wszystkim granitoidy, północ - gnejsy krysowiogórskie. Wybierając się na Grzbiet Wschodni spotkamy się z bardziej zwartym i poprzecinanym głębokimi dolinami terenem.

Forty, kapliczka i inne ciekawostki

Obok najwyższego szczytu tego pasma, warto wspomnieć o innym, być może nawet szerzej znanym szczycie, jakim jest wznosząca się na 593 m n.p.m. Kalwaria. Jego popularność wynika ze znajdujących się tam licznych krzyży i kapliczek, gdyż tędy przebiegają ważne dla Polaków trasy pielgrzymkowe. Najsłynniejszą jest tak zwana Biała Droga z ustawionymi stacjami Drogi Krzyżowej. Po dojściu na szczyt Kalwarii napotyka się kaplicę NMP Płaczącej otoczonej niewielkimi skałkami. Została ona wzniesiona w roku 1619. Ze szczytu Kalwarii można też liczyć na majestatyczny widok na krętą i malowniczą dolinę, jaką jest Przełom Bardzki . Widać stamtąd również miasto Bardo. Nieco niżej jest Wilcza Grota. Innym interesującym miejscem, które warto odwiedzić będąc w Górach Bardzkich jest Twierdza Srebrnogórska znajdująca się na północnym skraju gór. Natomiast na szczycie góry Ostróg (627 m n.p.m.) jest Fort o tej samej nazwie. Sam fort można bez problemu zwiedzić,  by wchodząc na koronę wału zobaczyć naprawdę piękne widoki.

Kilka słów o roślinności
 
Mamy tutaj do czynienia z dwoma głównymi piętrami klimatyczno-roślinnymi – niższa partia gór to pogórza, wyższa obejmuje  piętra regla dolnego. Niegdyś były tutaj naprawdę ogromne połacie lasu mieszanego, ale niestety uległy wykarczowaniu, zamiast nich pojawiły się zasadzone przez ludzi świerki. Jedynie w kilku miejscach można jeszcze spotkać fragmenty naturalnego, pierwotnego lasu. Mamy tutaj dwa rezerwaty – pierwszy z nich „Cisy” utworzono w roku w 1954 r. Znajduje się on na zboczach Brzeźnickiej Góry (to północno-zachodnia część Gór). Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem tutaj ochroną obejmuje się ponad 1500 znajdującyh się tam cisów. Można tam również natknąć się na jarzębiny, jawor czy też wiąz górski. Cisowa Góra to drugi rezerwat, również  chroniący te drzewa, ale w nieco mniejszej ilości bo 1000 sztuk.

Szlakiem Gór Bardzkich

Nie spotkamy tutaj gęstej sieci szlaków, a właściwie tylko z kilku miejscowości można wyruszyć na zaplanowaną wycieczkę w te strony, z których najbardziej popularną jest Bardo. Stamtąd wyruszysz niebieskim, długim szlakiem, napotykając po drodze żółty (z Ząbkowic Śląskich) i zielony (Złoty Stok). Wracając do niebieskiego, warto nadmienić, że należy on do Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3. Zmierza on na teren pasma na Przełęczy Srebrnej i prowadzi przez Wilczak, Wielką Cisową, Bardo, Kalwarię, Ostrą Górę, Kłodzką grzbietem Gór Bardzkich aż do do Przełęczy Kłodzkiej. Tam zaczynają się już Góry Złote. Wybierasz się z Kłodzka? Bardzo dobrze, bowiem stąd właśnie prowadzi ciekawy i malowniczy poprowadzony szlak - prosto na Kłodzką Górę. Warta polecenia jest wycieczka przez Góry Bardzkie, w ramach której warto zdobyć najwyższy wierzchołek pasma. Zajmie ona cały dzień.

 
 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Morskie Oko
Schronisko PTTK Morskie Oko
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.