Świętokrzyski Park Narodowy - lasy pełne tajemnic

Kolejnym miejscem w naszym pięknym kraju, które warto odwiedzić jest Świętokrzyski Park Narodowy. Jest to jeden z 23 parków narodowych w Polsce i na pewno jeden z piękniejszych. Powstał w roku 1950 r. na terenie centralnej części Gór Świętokrzyskich. W skład omawianego parku wchodzą obszary, takie jak: pasmo Łysogór, część Pasma Klonowskiego, Dolina Wilkowska. Dolina Dębniańska oraz 3 eksklawy: Góra Chełmowa, Las Serwis i Skarpa Zapusty.

Świętokrzyski Park Narodowy jest pełen niezliczonych wakacji od Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przez kompleks zabudowań dawnego klasztoru Benedyktynów Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu, aż po wiele innych pięknych miejsc, które naprawdę warto zdobyć.

 

Kilka faktów z historii Świętokrzyskiego Parku Narodowego

 

  • 1920 r – powstanie pierwszego rezerwatu w tych okolicach (na Chełmowej Górze)

  • 1924 r – utworzenie 2 rezerwatów -na Łysicy i Łysej Górze.

  • 1 maja 1950 r – oficjalne powstanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego

  • 8 – liczba obwodów ochronnych, na jakie został podzielony Świętokrzyski Park Narodowy

  • 6 grudnia 2013 roku – Piotr Szafraniec zostaje mianowany na dyrektora parku.

Piękno świętokrzyskiej flory

 

Las, las, las i jeszcze raz las – tak w skrócie można opisać to, co znajduje się na terenie tego parku, gdyż jak podają oficjalne dane powierzchnia parku jest zalesiona aż w 95%. Znaleźć tam można jednak piękną leśną różnorodność – od mieszanych borów jodłowych i buczyn karpackich, aż po nawet jarzębiny świętokrzyskie. Jednak to buk zwyczajny i jodła, obok drzew takich jak modrzew, sosna czy świerk pospolity są najbardziej popularne. Czasem można natknąć się na lipę szerokolistną wiąz szypułkowy albo cis pospolity. Jeśli chodzi o krzewy - leszczyna oraz trzmielina brodawkowata to te najczęściej spotykane na leśnych ścieżkach. Nie brakuje również w tych okolicach rzadszych gatunków typu: podrzeń żebrowiec bądź też goryczka wąskolistna. Mchy również obficie porastają tutejsze lasy - płonnik włosisty oraz sierpowiec haczykowaty bujnie cieszą swą obecnością. To jednak tak czy inaczej wciąż tylko ułamek całości, gdyż jak podają oficjalne źródła na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest jakieś 859 gatunków roślin różnego rodzaju – od drzew do glonów.

 

Ciekawostka:

 

W Świętokrzyskim Parku Narodowym można zobaczyć najwyższe polskie drzewo mierzące około 51 metrów – jest to jodła pospolita rosnąca tam od 270 lat.

 

Bogactwo świętokrzyskiej fauny

 

Jest tego sporo, bo aż 45 gatunków ssaków, 14 gatunków płazów, 6 gatunków gadów. Można zobaczyć na terenie tegoż parku sarny europejskie, ale i dziki. Jest kuna, jest mysz leśna, są traszki i ropuchy. Ale to nie wszystko – spotkasz tam zwinkę, spotkasz padalca.

 

Ponadto królestwo owadów jest równie (a może i bardziej) imponujące:

  • ślimaki - 66 gatunków,

  • pająki - 187 gatunków,

  • owady - ponad 3000 gatunków,

  • chrząszcze - ponad 1500 gatunków,

  • motyle - ok 1000 gatunków.

 

Rumowiska skalne – je trzeba zobaczyć!

 

Chodzi o tak zwane gołoborza, dzięki którym jest tu naprawdę specyficznie i wyjątkowo. Łysa Góra, z którą to wiążą się liczne ciekawe legendy (niekiedy mrożące krew w żyłach) to ich największe skupisko.

 

Gdzie się zatrzymać? Polecamy liczne kwatery prywatne, ale także Dom wypoczynkowy Jodłowy Dwór w Hucie Szklanej, Ośrodek Wypoczynkowy „Jodełka” w Świętej Katarzynie, Dom Turysty w Świętej Katarzynie oraz Schronisko młodzieżowe w Nowej Słupi.

 

 

Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK w Świętej Katarzynie Schronisko PTTK w Świętej Katarzynie schronisko turystyczne PTTK
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Odrodzenie
Schronisko PTTK Odrodzenie
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.