Kasprowa Czuba, czyli dlaczego warto wybrać się na Kasprowy Wierch

W Tatrach Zachodnich 1987 m n.p.m. wznosi się Kasprowy Wierch, znany dawniej jako Kasprowa Czuba. Wznosi się nad dolinami po stronie polskiej (Dolina Bystra i Dolina Suchej Wody Gąsienicowej) oraz po stronie słowackiej (Dolina Cicha). Stanowi on zwornik 4 grani, co jeszcze bardziej podkreśla jego znaczenie w tym paśmie górskim.

 

Co się działo na przestrzeni lat?

 

Sporo, bowiem szczyt ten ma długą turystyczną historię na swoim koncie. Wydeptane ścieżki nad Zakosy prowadzące od Doliny Gąsienicowej i z Goryczkowej Przełęczy istniały tam już od 1850 roku. W roku 1890 odnotowano pierwsze wejścia turystyczne w wykonaniu Klemensa Bachledy i Karola Potkańskiego. Szczyt też od początków XX wieku cieszył się popularnością wśród narciarzy. Niegdyś przebiegało na Kasprowym również przejście graniczne. W ciemniejszej stronie historii Kasprowego warto zaznaczyć, że dnia 4.10.1936 roku miał tu miejsce pożar, pochłaniając baraki i stację meteorologiczną, jednak już dwa lata później zbudowano tam Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch – zdecydowanie lepszej jakości.

Dzisiaj Kasprowy Wierch to szczyt Tatr najczęściej odwiedzany, a wśród ważnych polskich osobistości podziwiających jego uroki znaleźli się między innymi:

 

  • Prezydent Polski Ignacy Mościcki (1936 r.),

  • Prezydent Polski Lech Wałęsa (1992 r.),

  • Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewskie (1996 r.),

  • Były prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (kilka razy, ostatni raz w 2003 r.),

  • Papież Jan Paweł II (6 czerwca 1997 r.).

 

Co tam można zastać?

 

Warto zacząć od wyjaśnienia skąd nazwa góry – wiąże się ona z leżącej u jej szczytu Hali Kasprowej, która zawdzięcza według podań ludowych swą nazwę od imienia górala Kasprala, jej ówczesnego właściciela. Kasprowy Wierch jest zbudowany z granodiorytów i pegmatytów, czyli skał krystalicznych i tym samym należy do tzw. wyspy krystalicznej Goryczkowej. Od strony Doliny Kasprowej znajdziemy tam bardzo strome stoki, w których to znajduje się znany Żleb pod Palcem. Poza tą jedną stroną Kasprowy jest dość łatwy do zdobycia.

Na wysokości 1959 m n.p.m. znajdziesz tam budynek oferujący wszystko, czego potrzeba turystom – od restauracji, przez bar i kiosk aż po poczekalnię dla tych, którzy chcą zjechać kolejką. Stamtąd też można się przespacerować do Suchej Przełączy po spacerowym, brukowanym kamieniem chodniku.

Szczyt Kasprowego Wierchu to również miejsce, na którym rośnie kilka niezwykle rzadkich roślin. Są to mietlica alpejska, sit trójłuskowy oraz wiechlina tatrzańska.

 

Kolejką linową na Kasprowy

 

Możesz skorzystać z 3 różnych opcji:

 

  • Wyciąg Gąsienicowy z Doliny Gąsienicowej (głównie dla narciarzy)

  • Wyciąg Goryczkowy z Doliny Goryczkowej (tylko w sezonie zimowym, gł. dla narciarzy)

  • Kolej linowa Kasprowy Wierch z Kuźnic (czynna cały rok)

 

Pieszo na Kasprowy

  • z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy, następnie główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch, Liliowe i Świnicką Przełęcz aż na szczyt Świnicy, później do Orlej Perci.
  • Do Kuźnic przez Myślenickie Turnie.
  • ze schroniska „Murowaniec” w Dolinie Gąsienicowej na Suchą Przełęcz
  • z Doliny Cichej Liptowskiej na Suchą Przełęcz niedaleko wierzchołka Kasprowego Wierchu
 
 
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko Górskie Dom Śląski
Schronisko Górskie Dom Śląski
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.