Kamesznica – tutaj warto zawitać!

Dla wszystkich turystów wybierających się w Beskidy jednym z punktów na mapie, którego nie należy pomijać z całą pewnością jest niewielka wieś sołecka znajdująca się niedaleko Milówki – Kamesznica. Ta urocza wioska położona w powiecie żywieckim zlokalizowana jest w malowniczej dolinie Kameszniczanki oraz jej dopływów – Janoski i Bystrej. Kamesznica również znajduje się u samego podnóża masywu Baraniej Góry.

Co nieco kameszniczańskiej historii…

Niegdyś wioska ta funkcjonowała jako część Księstwa oświęcimskiego, natomiast w 159 po unii lubelskiej stała się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Sama wieść powstała na początku XVII wieku – założyła ją królowa Konstancja. Sporo zmian pojawiło się po rozbiorach – Kamesznica w ten czas leżała na terenie Austrii by w 1800 roku wejść w ręce Marcina Badeniego, a następnie w 1831 r. w posiadanie hrabiów Marcelego i Teresy Potockich herbu Pilawa z Buczacza. Kolejne zmiany nastąpiły w roku 1846, kiedy to Kamesznica została nabyta przez Karola Ludwika Habsburga. Był to też okres kiedy na terenie Kamesznicy działało sporo prymitywnych szybów, w których kopano rudę żelaza.

Ostoja beskidzkiego zbójnictwa – tym również była Kamesznica w okresie od XVII do XVIII wieku. Sporo harnasiów wywodziło się z tej okolicy, a najsłynniejszym wśród nich był niewątpliwie tzw Proćpak – Jerzy Fiedor.

II wojna światowa mocno dotknęła te tereny – między innymi poprzez Aktion Saybusch z Żywiecczyzny w 4oku 1940, kiedy to z tamtych terenów Polacy zostali wysiedleni. Na miejsce rodowitych mieszkańców Kamesznicy w ramach tej wielkiej akcji germanizacji osiedlali się Niemcy. 11 października 1940 r. - to był najgorszy dzień w historii Kamesznicy, kiedy to wysiedlono stamtąd aż 1269 osób – była to na całej Żywiecczyźnie największa ilość. W tym samym czasie last stały się schronieniem dla partyzantów i równocześnie teren działań. Pomnik w pobliżu poczty w Kamesznicy to upamiętnienie śmierci 10 zakładników – mieszkańców wsi, którzy współpracowali z ruchem oporu. Miało to miejsce dokładnie 3 września 1943 roku.

A co dzisiaj można znaleźć w Kamesznicy? Co warto zobaczyć?

Na pewno warto wspomnieć barwną postać znaną z tej wsi, jaką jest miejscowy proboszcz ks. prałat Władysław Zązel, dzięki któremu rozprzestrzeniła się idea wesel bezakoholowych.

Po prawej stronie jadąc Złatnej można podziwiać zespół zabudowań dworskich rodu Potockich, w skład którego wchodzi klasycystyczny dwór z 1833 r, budynek zwany kancelarią, dawną suszarnię szyszek, kamienny krzyż, z datą na cokole „1833 i herbem Potockich – Pilawa oraz kaplicę Matki Bożej Szkaplerznej.

Innym miejscem godnym uwagi jest z całą pewnością Park dworski w stylu angielskim, z niewielkim stawem, otoczonym licznie przez lipy, modrzewie, jawory, jesiony, 250-letnie sosny wejmutki, 150-letnią tuję i wiele innych wspaniałości natury. W Kamesznicy są także wspaniałe miejsca związane z religią katolicką, takie jak Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Świata oraz przepiękny Kościół Imienia Najświętszej Marii Panny.

Jednak turystyka w Kamesznicy to nie tylko piękne miejsca. Warto również wiedzieć, że to właśnie z tego miejsca wychodzą dwa ważne szklaki turystyczne, które prowadzą na Baranią Górę. Jednym z nich jest szlak żółty, który zaczyna się w Kamesznicy Górnej, a po przekroczeniu Karolówki zamienia się na zielony. Drugim szlakiem jest szlak turystyczny czarny prowadzący przez Fajkówkę. Zaczyna się on w Kamesznicy Złatnej. Kamesznica to również miejscowość przyjazna rowerzystom – przebiegają przez nią dwa szlaki rowerowe prowadzące przez naprawdę przyjemne okolice. Kamesznica zaprasza także w okresie zimowym – na orczykowy wyciąg narciarski. We wsi jest kilka sklepików, mieszkańcy są naprawdę życzliwi – tutaj po prostu warto zajrzeć!

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Morskie Oko
Schronisko PTTK Morskie Oko
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.