Beskid jest piękny – a zatem: Hala Boracza.

Hala Boracza jest wyjątkowym miejscem na mapie Beskidu Żywieckiego. Mamy tutaj do czynienia z halą pasterską zlokalizowaną dokładnie w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki. Znajduje się ona na przełęczy o wysokości około 860 m. To miejsce docelowe pomiędzy szczytem Prusowa o wysokości 1010 m, a znajdującym się na północno – zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu wierzchołkiem (wysokość 998 m).

Jest to również hala dość nisko opadająca – w kierunku doliny Żabniczanki oraz w stronę doliny Milowskiego Potoku.

Skąd ta nazwa?

Jak to zwykle bywa w przypadku hal wydaje się, że również i w tym przypadku pochodzi ona od nazwiska jej ówczesnego właściciela (okoliczne nazwisko: Borak). W pobliżu hali można się również natknąć na osiedle należące do Żabnicy. Znajdziemy tam także bardzo przytulne schronisko PTTK, stojące tam już od 1928 roku. Jego budową zajęła się żydowska organizacja sportowa o wdzięcznej nazwie „Makkabi”. W roku 1932 zostało ono odbudowane, natomiast w czasach okupacji Niemcy je częściowo splądrowali. Przez jakiś czas stało puste, natomiast od roku 1946 oddano je ponownie w ręce turystów, by w latach 1968-1970 mogło przejść przez kompleksowy remont. Jest w bardzo dobrym stanie, jedynie kilka lat temu bo w 2008 roku wymieniono starszą elewację schroniska na drewnianą.

A co w okolicach?

Niegdyś Hala Boracza była otoczona przez pola uprawne, na których to przede wszystkim rosły ziemniaki i owies. Dowodem na to są choćby kupy kamieni w dużej ilości, które właśnie tworzono z głazów zbieranych z pól. Gdy już pola nie służyły uprawie pokryła je roślinność trawiasta – dzisiaj można doszukać się tam kilkadziesiąt roślin kwiatowych, w tym między innymi rzeżuchy łąkowej.

„Program aktywizacji gospodarczej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej OWCA plus" pozwolił na to, by z roślinności trawiastej mogły korzystać okoliczne owce.

Co warto zobaczyć?

Na pewno znajdującą się tam jaskinię w Boraczej oraz węzeł aż 6 szlaków turystycznych. Z Hali Boraczej można podążyćw stronę punktu widokowego znajdującego się na Grupie Romanki oraz wybrać się w stronę Liptowskiego Wierchu, Suchej Góry, jak też doliny Żabnianki i Soły.

 

Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK na Hali Boraczej Schronisko PTTK na Hali Boraczej schronisko turystyczne PTTK
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.