Poradnik zimowego turysty – czyli jak przygotować się do wędrówki górskiej w zimie?

Lubisz wędrować po górach o każdej porze roku? Masz ochotę spróbować swoich sił w zimowych warunkach? Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po górskich szlakach? Sprawdź, o czym na pewno trzeba pamiętać wybierając się zimą w góry!

 

Ubranie

Często słyszymy, że w góry należy ubrać się na tzw. ”cebulkę”. Co to jednak oznacza w praktyce? O każdej porze roku dobrze mieć na sobie kilka warstw ubrania. Przyczyna tego jest bardzo prosta. Kiedy maszerujemy ścieżkami jest nam zazwyczaj ciepło. Jednak wystarczy krótki przystanek na jakimś grzbiecie, a temperatura naszego ciała bardzo szybko zaczyna spadać i o wychłodzenie organizmy nie trudno. Wybierając się w góry zawsze powinniśmy mieć poza T-shirtem, ciepły polar oraz odpowiednią kurtkę z kapturem tzw. windstopper. Zimą powinniśmy mieć 2 pary ciepłych skarpet i rękawiczek. Jedną parę na sobie, a drugą w plecaku jako elementy zapasowe. Skarpety mogą przemoknąć, a rękawiczki często się gubią. Dobrze jest zabezpieczyć się na taką okoliczność. Kolejną niezbędną rzeczą jest czapka, a także płachta przeciwdeszczowa. Oczywiście podstawowym elementem niezbędnym do wędrówki są odpowiednie buty trekkingowe, przeznaczone do wędrówki górskiej. Jeśli chcemy poruszać się po górach zimą, trzeba wziąć to pod uwagę przy zakupie butów.

 

Termos i jedzenie

Wybierając się na wędrówkę górską, zawsze plecaku należy mieć napoje oraz trochę jedzenia. Zimą szczególnie jednak warto zabrać termos z herbatą, najlepiej osłodzoną. Zapakujmy również czekoladę, która będzie dla nas dawką dodatkowej energii. Przygotujmy wcześniej kanapki. Nie należy liczyć tylko i wyłącznie na posiłek w schronisku. Zimą w górach łatwo zgubić szlak i nagle może okazać się, że czas dotarcia do naszego celu znacznie się wydłuży. A nawet jeżeli wszystko przebiega pomyślnie to pamiętajmy, że idąc po śniegu oraz lodzie, tracimy o wiele więcej energii niż w warunkach zwyczajnych. Nasz organizm z pewnością będzie potrzebował dodatkowego wzmocnienia.
 

Geografia

Najważniejszym etapem przygotowania do wycieczki górskiej są sprawy związane z jej zaplanowaniem. Koniecznie trzeba ustalić dokładną drogę do celu, przebieg szlaków, punkty na ewentualny odpoczynek. Należy mieć przy sobie aktualną mapę pasma górskiego i zaznaczyć na niej drogę do naszego celu. Pamiętajmy, aby spojrzeć na zegarek w momencie rozpoczęcia wycieczki. To pozwoli nam później oszacować czas naszego poruszania i sprawdzić czy utrzymujemy założone tempo. Poza mapą zabierzmy też kompas – pomoże nam w ustaleniu właściwego kierunku, jeżeli okaże się że zboczyliśmy ze szlaku. Niezależnie czy wychodzimy ze schroniska, czy też kwatery prywatnej, poinformujmy kogoś o celu naszej wycieczki. Pozostawmy swój numer telefonu, a także przybliżoną godzinę powrotu. Pamiętajmy, że tego rodzaju czynności mogą uratować nam życie!
 

Dodatkowo w plecaku


Zimą zawsze należy zabrać ze sobą latarkę. Dodatkowo warto mieć przy sobie podręczną apteczkę oraz zapałki. Jeżeli wybierasz się w wyższe partie gór zimą, koniecznie zabierz ze sobą raki. Są niezbędne do poruszania się po oblodzonych szlakach. Dodatkowo warto mieć detektor lawinowy, może on nam uratować życie w sytuacji, w której znajdziemy się pod lawiną. Warto zainwestować także w czekan. Pomoże on nam wyhamować upadek, podeprzeć się, czy też wydrążyć stopnie w lodzie.
 

Pogoda

Wychodząc w góry zwracaj uwagę na pogodę! Pamiętaj, że najlepiej wychodzić w góry rano. Po południu najczęściej następuje załamanie warunków pogodowych. Nigdy nie należy wychodzić na szlak w zamieci śnieżnej czy też silnym deszczu. Tego rodzaju warunki stwarzają wysokie niebezpieczeństwo wypadków, zagubienia szlaku itp. Pamiętaj, że zimą ze względu na opady śniegu, a także oblodzoną powierzchnię, szlaki wyglądają zupełnie inaczej niż możesz pamiętać z poprzednich wycieczek. Z tego powodu w przypadku zagubienia szlaku należy wrócić drogą, którą przyszliśmy dokładnie do miejsca, w którym ostatnio widzieliśmy oznaczenia. Nie trawersujmy lasem, nie skracajmy ścieżek. Zimą bardzo łatwo ześliznąć się ze szlaku, a także wpaść w dziurę ukrytą pod śniegowym puchem.
 

Ważne wskazówki

Na wędrówkę zimową w miarę możliwości nie wybierajmy się sami. Bardzo trudno znaleźć osobę samotną, która uległa wypadkowi w górach. Jeżeli idziecie grupą – nie rozłączajcie się! Jeżeli nie będzie stałego kontaktu może okazać się, że nie będziemy w stanie udzielić pomocy osobom, które uległy wypadkowi. Zawsze przed wyjściem należy zapoznać się z komunikatem meteorologicznym, a także uważnie śledzić warunki pogodowe na trasie. Należy mieć przy sobie aktywny i naładowany telefon z numerem ratunkowym. W przypadku zabłądzenia, starajmy się dostać najkrótszą drogą do doliny, ale nie żlebem, tylko grzbietem lub grzędą. W razie wypadku należy wołać o pomoc jakimkolwiek sygnałem akustycznym lub świetlnym - sześć razy na minutę z jednominutową przerwą.

Informacje na temat noclegów: visitzakopane.pl


 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Na Szczelińcu
Schronisko PTTK Na Szczelińcu
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.