Podróże do Włoch: Neapol

Neapol jest stolicą prowincji, w której się znajduje i która również znana jest jako Neapol. Miasto to słynie przede wszystkim z dziedzictwa historycznego, kultury i piękna. Miasto jest też znane z historii z racji tego że ma za sobą 2800 lat. Samo miasto Neapol znajduje się pomiędzy dwoma wulkanicznymi górami. Jest również uważane za jedną z najstarszych miast świata. Jeśli spojrzymy na historię miasta, będzie nam łatwiej zrozumieć to, że Neapol to miasto doświadczone przez wiele kultur i ludzi z różnych środowisk. Architektura pokazuje to najlepiej: przez te ziemie przeszedł szereg różnych cywilizacji - dzięki czemu miasto jest ważnym członkiem na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Populacja okolicy Neapolu to około 1 miliona ludzi. Ta aglomeracja jest druga co do wielkości po Mediolanie.

Neapol – warunki środowiskowe

Neapol ma klimat śródziemnomorski. Miasto to przeżywa bardzo gorące i wilgotne lato. A zimy nie są bardzo zimne, gdyż klimat jest łagodny - z dużą ilością opadów. Sezon letni trwa od maja do połowy października. Od grudnia do marca miasto znajduje się w sezonie zimowym. Temperatura latem zmienia się w zakresie 25 - 30 ° C. Podczas gdy w zakres zimy obniża się do 15 - 20 stopni. Neapol, kiedy był pod panowaniem rzymskim było najbardziej znanym miejscem dla rzymskich cesarzy. Działał jako ośrodek dla ludzi, którzy lubili tam spędzać wakacje.

Neapol – gospodarka, edukacja i sport


Neapol jest również ważnym miastem dla Włoch w dziedzinie edukacji. W mieście znajduje się wiele prywatnych i publicznych instytucji edukacyjnych, które obejmują szkoły, uczelnie i ośrodki badawcze. Na tym obszarze mieści się jeden z najstarszych uniwersytetów powstały w 1224 z ramienia Fryderyka II.

Neapol jest również uważany za jedno z najważniejszych ogniw we włoskiej gospodarce. Miasto to jest na czwartym miejscu, po Rzymie, Mediolanie i Turynie. Produkt krajowy brutto (PKB) w Neapolu jest na poziomie 43 mld dolarów. Najprężniej rozwija się tu właśnie turystyka, handel, przemysł i rolnictwo.

Piłka nożna jest najbardziej popularnym sportem w Neapolu. "Napoli FC" to klub, który reprezentuje miasto i konkuruje we włoskiej piłce nożnej. Napoli miał również zaszczyt posiadania światowej sławy argentyński "Diego Armando Maradona" jako gracza. Klub gospodarzy jest nazwany jako "Stadio San Paolo". Neapol dał światu szereg jakościowych graczy w tym Fabio Cannavaro.

Neapol – to miejsce warto zobaczyć!

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.