Ystad - czyli Szwecja rodem z Średniowiecza!

Ystad to małe, ale urokliwe miasto w południowej części Szwecji. Znajduje się na południowym wybrzeżu Scania, upiększone plażami zlokalizowanymi na zachód i wschód od miasta, a jako port jest miejscem spotkań statków, pociągów i autobusów. Ma nową przystań i jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, a także Skanii.

Obszar po raz pierwszy został uregulowany w XII wieku - miasto ma atrakcyjne średniowieczne centrum, średniowieczny kościół i przyjemne dla pieszych uliczki. Ystad gościł wiele festiwali i ma przyzwoite muzeum sztuki, a także wiele innych muzeów i atrakcji. Jest znanym na całym świecie miejscem z wielu powieści Henninga Mankella, z udziałem fikcyjnego inspektora policji Kurt'a Wallander'a.

Jak tam dotrzeć...

Samolotem?

Lotnisko Malmö znajduje się 30 minut jazdy od hotelu. Lotnisko w Kopenhadze to 1 godzina jazdy.

Pociągiem?

Lokalny pociąg wyjeżdża z Malmö, Skånetrafiken. Pociąg bezpośredni (IC Bornholm) z Kopenhagi, Z połączeniami do Kolonii i Brussel.

Promem?

Można tam dotrzeć ze Świnoujścia.

Co trzeba zobaczyć?

Stonehenge z Szwecji, 67-metrowy kamienny krąg, utworzony przez 59 dużych głazów piaskowca, megalityczny pomnik z nordyckiej epoki żelaza. Do miejscowości można dotrzeć samochodem lub autobusem z Ystad. Na parkingu znajduje się wiele znaków informacyjnych. Przespaceruj się 700 metrów na wzgórze od parkingu i dotrzesz do kamieni. Zwiedzanie jest bezpłatne dla dzieci poniżej 17 roku życia

Biografteatern Scala. Östergatan 12. najstarsze kino w Szwecji, obecnie odrestaurowane.

Kościół (XIII wiek) jest najstarszym zachowanym budynkiem w Ystad i jednym z najstarszych ceglanych kościołów w Skånes.

Studio filmowe Ystad. Ystad jest centrum szwedzkiego przemysłu filmowego – powstało po zamknięciu starych koszar wojskowych i dostępne są tam wycieczki z przewodnikiem, a także Cineteket, interaktywne muzeum filmowe.

Co trzeba zrobić będąc w Ystad?

Przespacerować się po starej części miasta i cieszyć się starymi domami z muru pruskiego. Wieczorem zjeść i pić na głównym placu.

Poruszać się zgodnie ze szlakiem Wallander - jeśli jesteś fanem książek lub filmów, istnieje tam wiele odniesień, ponieważ Mankell oparł swój materiał na rzeczywistych miejscach i sytuacjach. Jeśli wierzy się w to, co opisywał – może się wydawać, że w każdym zakątku miasta odbywało się morderstwo lub jakiś przerażający incydent.

Ystad jest idealną bazą wypadową do odkrywania South Skane – jest tam wiele miejsc do odwiedzenia, coś dla każdego, a informacja turystyczna w mieście jest bardzo pomocna.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.