Ystad - czyli Szwecja rodem z Średniowiecza!

Ystad to małe, ale urokliwe miasto w południowej części Szwecji. Znajduje się na południowym wybrzeżu Scania, upiększone plażami zlokalizowanymi na zachód i wschód od miasta, a jako port jest miejscem spotkań statków, pociągów i autobusów. Ma nową przystań i jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, a także Skanii.

Obszar po raz pierwszy został uregulowany w XII wieku - miasto ma atrakcyjne średniowieczne centrum, średniowieczny kościół i przyjemne dla pieszych uliczki. Ystad gościł wiele festiwali i ma przyzwoite muzeum sztuki, a także wiele innych muzeów i atrakcji. Jest znanym na całym świecie miejscem z wielu powieści Henninga Mankella, z udziałem fikcyjnego inspektora policji Kurt'a Wallander'a.

Jak tam dotrzeć...

Samolotem?

Lotnisko Malmö znajduje się 30 minut jazdy od hotelu. Lotnisko w Kopenhadze to 1 godzina jazdy.

Pociągiem?

Lokalny pociąg wyjeżdża z Malmö, Skånetrafiken. Pociąg bezpośredni (IC Bornholm) z Kopenhagi, Z połączeniami do Kolonii i Brussel.

Promem?

Można tam dotrzeć ze Świnoujścia.

Co trzeba zobaczyć?

Stonehenge z Szwecji, 67-metrowy kamienny krąg, utworzony przez 59 dużych głazów piaskowca, megalityczny pomnik z nordyckiej epoki żelaza. Do miejscowości można dotrzeć samochodem lub autobusem z Ystad. Na parkingu znajduje się wiele znaków informacyjnych. Przespaceruj się 700 metrów na wzgórze od parkingu i dotrzesz do kamieni. Zwiedzanie jest bezpłatne dla dzieci poniżej 17 roku życia

Biografteatern Scala. Östergatan 12. najstarsze kino w Szwecji, obecnie odrestaurowane.

Kościół (XIII wiek) jest najstarszym zachowanym budynkiem w Ystad i jednym z najstarszych ceglanych kościołów w Skånes.

Studio filmowe Ystad. Ystad jest centrum szwedzkiego przemysłu filmowego – powstało po zamknięciu starych koszar wojskowych i dostępne są tam wycieczki z przewodnikiem, a także Cineteket, interaktywne muzeum filmowe.

Co trzeba zrobić będąc w Ystad?

Przespacerować się po starej części miasta i cieszyć się starymi domami z muru pruskiego. Wieczorem zjeść i pić na głównym placu.

Poruszać się zgodnie ze szlakiem Wallander - jeśli jesteś fanem książek lub filmów, istnieje tam wiele odniesień, ponieważ Mankell oparł swój materiał na rzeczywistych miejscach i sytuacjach. Jeśli wierzy się w to, co opisywał – może się wydawać, że w każdym zakątku miasta odbywało się morderstwo lub jakiś przerażający incydent.

Ystad jest idealną bazą wypadową do odkrywania South Skane – jest tam wiele miejsc do odwiedzenia, coś dla każdego, a informacja turystyczna w mieście jest bardzo pomocna.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Odrodzenie
Schronisko PTTK Odrodzenie
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.