Davos – kurort na wysokiej górze

Dzięki Tomaszowi Mannowi i jego świetnej powieści Davos jest powszechnie znane jako siedziba wysokogórskiego uzdrowiska. To szwajcarskie miasteczko rzeczywiście zasługuje na uwagę turystów: choćby i z tego powodu, że żadna z europejskich miejscowości nie jest położona na większej wysokości (to aż ponad 1500 metrów nad poziomem morza). Ale ta ciekawostka to zaledwie pierwsza z przyczyn, dla których warto umieścić Davos na liście celów swoich podróży.

Czarodziejskie Davos

Mann sugerował, że góra na której znajduje się Davos jest czarodziejska w wielu znaczeniach tego słowa i zapewne przyczynił się nieco do tego, że uzdrowisko stało się lepiej znane europejskim kuracjuszom, zwłaszcza tym ceniącym sobie dobrą prozę. Współcześni turyści mogą się jednak z powodzeniem przekonać się, że magiczna aura miasteczka jest budowana także przez to, co można tu zobaczyć.

Na miłośników sztuki i doznań natury artystycznej, czeka w tu między innymi Muzeum Kirchnera – placówka przechowująca dzieła ekspresjonistycznego malarza, który z uwagi na problemy zdrowotne spędził w Davos 20 ostatnich lat swojego życia. Muzeum strzeże dzieł dztuki, które szczęśliwie ocalały przed zniszczeniem przez Nazistów.

Tym, których do Davos przywiódł urok alpejskich krajobrazów, wypada polecić tutejszy ogród botaniczny. W tym miejscu można zażyć przyjemnych, relaksujących spacerów, a dzięki skorzystaniu z usług przewodnika także poznać wiele intrygujących ciekawostek na temat tej wysokogórskiej przyrody.

Davos to idealne miejsce dla tych turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Warunki naturalne, w jakich ulokowane jest miasteczko, czyni z niego wspaniały kurort narciarski, ale nie tylko. Miłośnicy mocnych wrażeń znajdą tu okazję, by zakosztować lotu na paralotni (oczywiście pod opieką profesjonalistów). Miłośnicy spokojniejszych sportów znajdą nieopodal Davos rozległe i atrakcyjne pola golfowe.

Z kolei zagorzałych fanów hokeja może przyciągać tu ważne sportowe wydarzenie, jakim jest rozgrywany pod koniec roku kalendarzowego, turniej o Puchar Spenglera. Choć rozgrywki te mają charakter towarzyski, posiadają prestiż najstarszego turnieju hokejowego. Znalazłszy się w Davos pod koniec roku kalendarzowego, można być świadkiem zmagań sześciu aktualnie najlepszych drużyn z całego świata.


 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Hotel górski PTTK Kalatówki
Hotel górski PTTK Kalatówki
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.