Davos – kurort na wysokiej górze

Dzięki Tomaszowi Mannowi i jego świetnej powieści Davos jest powszechnie znane jako siedziba wysokogórskiego uzdrowiska. To szwajcarskie miasteczko rzeczywiście zasługuje na uwagę turystów: choćby i z tego powodu, że żadna z europejskich miejscowości nie jest położona na większej wysokości (to aż ponad 1500 metrów nad poziomem morza). Ale ta ciekawostka to zaledwie pierwsza z przyczyn, dla których warto umieścić Davos na liście celów swoich podróży.

Czarodziejskie Davos

Mann sugerował, że góra na której znajduje się Davos jest czarodziejska w wielu znaczeniach tego słowa i zapewne przyczynił się nieco do tego, że uzdrowisko stało się lepiej znane europejskim kuracjuszom, zwłaszcza tym ceniącym sobie dobrą prozę. Współcześni turyści mogą się jednak z powodzeniem przekonać się, że magiczna aura miasteczka jest budowana także przez to, co można tu zobaczyć.

Na miłośników sztuki i doznań natury artystycznej, czeka w tu między innymi Muzeum Kirchnera – placówka przechowująca dzieła ekspresjonistycznego malarza, który z uwagi na problemy zdrowotne spędził w Davos 20 ostatnich lat swojego życia. Muzeum strzeże dzieł dztuki, które szczęśliwie ocalały przed zniszczeniem przez Nazistów.

Tym, których do Davos przywiódł urok alpejskich krajobrazów, wypada polecić tutejszy ogród botaniczny. W tym miejscu można zażyć przyjemnych, relaksujących spacerów, a dzięki skorzystaniu z usług przewodnika także poznać wiele intrygujących ciekawostek na temat tej wysokogórskiej przyrody.

Davos to idealne miejsce dla tych turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Warunki naturalne, w jakich ulokowane jest miasteczko, czyni z niego wspaniały kurort narciarski, ale nie tylko. Miłośnicy mocnych wrażeń znajdą tu okazję, by zakosztować lotu na paralotni (oczywiście pod opieką profesjonalistów). Miłośnicy spokojniejszych sportów znajdą nieopodal Davos rozległe i atrakcyjne pola golfowe.

Z kolei zagorzałych fanów hokeja może przyciągać tu ważne sportowe wydarzenie, jakim jest rozgrywany pod koniec roku kalendarzowego, turniej o Puchar Spenglera. Choć rozgrywki te mają charakter towarzyski, posiadają prestiż najstarszego turnieju hokejowego. Znalazłszy się w Davos pod koniec roku kalendarzowego, można być świadkiem zmagań sześciu aktualnie najlepszych drużyn z całego świata.


 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.