Beskid niski - szlaki, szczyty i noclegi

Począwszy od Beskidu Sądeckiego i Kotliny Sądeckiej aż po Pogórze Bukowskie i Bieszczady rozciąga się malownicza kraina, znana jako Beskid Niski. Od północy otacza ją Pogórze Środkowobeskidzkie, a od południa Ondawskie. Każde z tych miejsc jest warte eksploracji – ale to właśnie Beskid Niski jest regionem do którego warto się wybrać najbardziej. Co czeka na turystę w tym miejscu i gdzie się zatrzymać, aby poznać każdy zakątek? O tym w dzisiejszym artykule.

Perła Beskidu Niskiego: Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy to miejsce wyjątkowe i szczęśliwie składa się, iż znajduje się w samym sercu Beskidu Niskiego. Każdy, kto tam trafi ma okazję do przekonania się o tym jak unikalną leśną przyrodę mamy na Polskiej ziemi. Te przejściowe tereny między Zachodnimi a Wschodami terenami zostały objęte ochroną właśnie poprzez ten rezerwat.

Jakie zwierzęta możemy spotkać na szlakach Beskidu Niskiego? Są to między innymi:

 • rysie,
 • orzeł przedni,
 • salamandra plamista,
 • żbiki,
 • gniewosz plamisty,
 • bocian czarny
 • jenoty,
 • wiele, wiele więcej.

Odkryj Beskid Niski – zdobądź jego szczyty!

Będąc w tych okolicach warto pokusić się o wyprawę na najwyższy punkt regionu. Jest nim słowacki Busov znajdujący się na wysokości 1002 m n.p.m. Jednak po stronie polskiej znajduje się tylko parę metrów niższy szczyt Lackowa (997 m n.p.m.). Oba miejsca są warte odkrycia, podobnie jak znajdujące się nieopodal jedno z najstarszych polskich uzdrowisk Iwonicz-Zdrój. Fascynujące jest to, że już na początku XV w pojawiały się pierwsze wzmianki na temat leczniczych źródeł mineralnych znajdujących się w tych okolicach.

Wody solankowe i siarczkowe w tych okolicach zapewnią ukojenie turystom zmagających się z schorzeniami:

 • reumatycznymi
 • układu pokarmowego
 • układu ruchowego
 • układu nerwowego
 • i nie tylko.

Beskid Niski – malownicze szlaki turystyczne

W regionie tym jest wiele bardzo interesujących szlaków turystycznych. Główny Szlak Beskidzki jest oczywiście flagowym tematem w tych okolicach, ale nie mniej interesujące są również szlaki prowadzące:

 • do cerkwi w Bałuciance (szlak łemkowski)
 • do Rymanowa-Zdroju
 • do Klimkówki

Ostatnie miejsce powyżej tj. Klimkówka to piękna wieś. Znajdują się tam nie tylko uzdrawiające wody, ale też wspaniałe dzieła architektury. Innym miejscem, do jakiego warto się udać jest Las Grabiński – znajduje się mniej więcej godzinę drogi niebieskim szlakiem z Iwonicza. Miejsce to było w 1944 świadkiem nieludzkiego mordu na członkach Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Beskidzie Niskim?

Jest Tylicz – drewniana cerkiew pochodząca z XVII wieku. Jest stara drewniana zabudowa uzdrowiskowa w Krynicy Zdroju, jest renesansowy kasztel polski z 1584 r. nad rzeką Ropą – zwany Szymbarkiem. Warto też odwiedzić Muzeum Sztuki Cerkiewnej czy też Rezerwat Przełom Wisłoki. Jedno jest pewne – w Beskidzie Niskim znajdzie się dla każdego coś miłego i nikt tutaj nie będzie się nudzić ani przez chwilę.

Gdzie się zatrzymać na nocleg będąc w Beskidzie Niskim?

Oczywiście, aby w pełni odkryć uroki tego miejsca ważne jest, by zatrzymać się w jednym z niemniej urokliwych miejsc noclegowych, jakie ma do dyspozycji. Całe szczęście okazuje się, że tak samo jak Beskid Niski jest różnorodny pod względem atrakcji turystycznych, szlaków czy też fauny i flory – tak samo jest również w czym wybierać, jeśli chodzi o opcje noclegu. Bez względu na to, czy szuka się wysokiego standardu czy bardziej swojskiego miejsca – nikt nie będzie rozczarowany.

Jednym z miejsc najczęściej wybieranych przez turystów jest Ośrodek Wczasowy domkiwbeskidach.pl. Nic dziwnego, bowiem jest to bardzo gościnne miejsce, usytuowane w niezwykle malowniczej części Beskidów (ul. Belna Górna 25, 38-340 Biecz, woj. małopolskie ). Na miejscu na gości czeka między innymi altana z grillem, balia z jacuzzi czy też sucha sauna. Jest to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, jak i grup znajomych – słowem wszystkich, którzy mają ochotę w jak najpełniejszy sposób cieszyć się wszystkim, co Beskid Niski ma do zaoferowania.

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.