Czym przyciąga turystów dolnośląska Ślęża?

Ślęża, niegdyś znana jako Sobótka, to góra wznosząca się na Przedgórzu Sudeckim. Oznacza to, że nie wpisuje się w masywy, obecne na południowych krańcach Polski, ale raczej wyrasta dość niespodziewanie w rejonie raczej nizinnym. Przy dobrych warunkach pogodowych, masyw Ślęży można wypatrzyć już odwiedzając stolicę Dolnego Śląska.

Znajdując się we wrocławskim punkcie widokowym, na przykład na szczycie wieży wrocławskiej katedry, można spojrzeć w kierunku południowym i dostrzec majestatyczną sylwetkę góry, rysującą się w oddali, jako tło dla zabudowań dalszej części miasta. Góra znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Wrocławia.

Ślęża – tajemnicza góra Śląska

Ślęża szybko wpadnie w oko każdemu obserwatorowi, ponieważ jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży. Liczy sobie ponad 717 metrów nad poziomem morza. Ale to nie niezwykłe położenie czy nawet imponująca linia wzniesienia przyciągają uwagę turystów chcących zdobyć szczyt Ślęży. Zainteresowanie wędrowców budzi długa i dość tajemnicza historia tej góry. Sama jej nazwa może budzić zaintrygowanie – bo pochodzenie określenia trzeba najprawdopodobniej łączyć ze słowiańskim plemieniem Ślężan, a także tutejszym regionem geograficznym, istnieje też teoria przedstawiająca Ślężę jako „górę milczenia”. To z kolei dosyć płynnie wiąże się z tajemnicami płynącymi z posągów zdobiących od wielu wieków zbocza Ślęży.

W obrębie wzniesienia można odnaleźć pięć rzeźb, reprezentujących słowiańską kulturę łużycką. Górę przecina wiele szlaków turystycznych, w tym właśnie takie archeologiczne. Miłośnicy kulturalnych zabytków natkną się na Ślęży także na ruiny piastowskiego zamku z XII wieku, a także kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Ci, którym bliskie są rocznice religijne, mogą pamiętać że w 2016 roku właśnie na Ślęży odbyły się dolnośląskie obchody 1050-lecia chrztu Polski.

Oczywiście, na turystów, którzy dostaną się na szczyt Ślęży, czekają nie tylko piękne okoliczności przyrody – ale również schroniska i domy turysty, które pomogą zadomowić się na jakiś czas wśród pięknych widoków i wymarzonych warunków do odpoczynku. Każdy, kto odwiedzi tę górę, sam zorientuje się, że trudno myśleć o natychmiastowym wyjeździe. Od 1954 roku Ślęża znajduje się w obrębie rezerwatu krajobrazowo-geologicznego.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.