Śladami Wyspiańskiego – poznaj Kraków z perspektywy autora „Wesela”

Stanisław Wyspiański, jeden z najsłynniejszych krakowskich artystów, nie tylko uwiecznił Kraków na kartach swoich dramatów, ale też uświetnił architekturę miasta swoimi witrażami oraz wzbogacił miejskie muzea obrazami. Poznaj atrakcje w Krakowie i klimatyczne miejsca w mieście, w których bywał młodopolski artysta. Zobacz też dzieła sztuki, które fascynują miłośników Wyspiańskiego do dziś.

Wszyscy wielbiciele literatury wiedzą, że Kraków jest miastem wielkich pisarzy. Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, poeci skupieni wokół Awangardy Krakowskiej… Miasto Kraka przyciąga wybitnych artystów, a twórcza atmosfera sprzyja powstawaniu niezapomnianych dzieł sztuki.

Planujesz krótką wycieczkę do Krakowa? Zdecyduj się na zwiedzanie miasta szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Zarezerwuj nocleg w Krakowie z hotele Kraków

>AccorHotels i dowiedz się, gdzie tworzył, żył i pracował jeden z najważniejszych polskich artystów.

 

Malarstwo Wyspiańskiego w pigułce – Muzeum Narodowe w Krakowie

Nie musisz wracać do szkolnej ławki, żeby lepiej poznać czwartego z wieszczów. Spędzając czas w Krakowie, masz ku temu idealną okazję. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało rozbudowaną trasę zwiedzania, dzięki której we własnym tempie przyswoisz twórczość i poznasz bliżej miejsca związane z życiem Wyspiańskiego. Muzeum proponuje zwiedzającym aplikację mobilną, w której znajdziesz mapkę z dokładnie zaznaczonymi miejscami na szlaku. Pierwszym punktem na trasie jest samo muzeum, gdzie mieści się największa kolekcja malarstwa Wyspiańskiego, m.in. tak dobrze znane dzieła, jak:

  • „Portret Józia Feldmana”,
  • „Widok z okna na Kopiec Kościuszki. Szary dzień”,
  • „Autoportret z żoną”,
  • „Macierzyństwo”.

Piękne okna na Kraków – Pracownia i Muzeum Witrażu

To właśnie tu Stanisław Gabriel Żeleński realizował projekty witraży Wyspiańskiego (np. do Domu Towarzystwa Lekarskiego i do kościoła Franciszkanów). Chociaż wykonanie tak monumentalnych i wymagających odpowiedniej koncepcji dzieł, jak witraż „Stań się”, było wielkim wyzwaniem, rzemieślnikom udało się przedstawić wizję artysty w dużym formacie.

Co ciekawe, pracownia do tej pory odtwarza projekty witrażowe Wyspiańskiego. W latach 2016–2017 Piotr Ostrowski postanowił wskrzesić nigdy niezrealizowany projekt „Apollo”, jedyny świecki witraż artysty. Gotowe dzieło zostało odsłonięte podczas wernisażu wystawy „WYSPIAŃSKI” w Muzeum Narodowym, a obecnie wróciło już do Pracowni i wzbogaciło ekspozycję Muzeum Witrażu.

Zobacz hotele Kraków

Projekty wnętrz Wyspiańskiego – Mieszkanie Żeleńskich

Stanisław Wyspiański był nie tylko znakomitym dramaturgiem, poetą i malarzem, lecz także architektem i projektantem. Jego zdolności w dziedzinie aranżacji wnętrz można zobaczyć w mieszkaniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Innowacyjny jak na tamte czasy projekt nawiązywał do wzornictwa ludowego – ściany w intensywnych kolorach kontrastują z prostymi, jasnymi meblami i tkaninami z motywami florystycznymi. Artysta wyżej cenił jednak aspekt estetyczny niż funkcjonalność wnętrza. Sam Boy-Żeleński określił meble będące częścią prezentu ślubnego od artysty jako „bezlitośnie niewygodne”.

Atrakcja Krakowa, od której wszystko się zaczęło – Teatr im. Juliusza Słowackiego

Gmach działającego od 1893 r. krakowskiego teatru był dla Wyspiańskiego miejscem realizacji najśmielszych dzieł. Do historii przeszła premiera „Wesela” (1901 r.) i „Wyzwolenia” (1903 r.). Co więcej, miejscem akcji drugiego dramatu jest właśnie Teatr Miejski w Krakowie (czyli obecny Teatr im. Juliusza Słowackiego). W tym obiekcie odegrano również „Dziady” w reżyserii Wyspiańskiego – szokującą i nowatorską sztukę, która na zawsze zmieniła sposób interpretacji romantycznego dramatu.

Artysta był ściśle związany z Teatrem Miejskim niemal od samego początku działania instytucji, do tego stopnia, że w 1905 r. prawie został jej dyrektorem. Obecnym aktorom i pracownikom krakowskiego teatru pozostała bliska koncepcja artystyczna wielkiego dramaturga – choć teatr nosi imię Juliusza Słowackiego, Stanisław Wyspiański stał się patronem duchowym gmachu.

Zarezerwuj nocleg w Krakowie i odkryj miasto z okresu Młodej Polski

Przedstawiliśmy jedynie kilka przystanków z długiej i fascynującej trasy po Krakowie śladami Wyspiańskiego. Warto poświęcić chwilę i zwiedzić miejsca ważne dla artysty, aby lepiej poznać Kraków z początku XX w. Sprawdź noclegi Kraków, zarezerwuj miejsce w jednym z hoteli w Krakowie i przyjedź na literacką wycieczkę do stolicy Małopolski.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.