Podróż last minute – jak się do niej przygotować?

Czasami nadarzy się okazja, że znajdziemy wycieczkę last minute w bardzo korzystnej cenie. Dodatkowo szef dał nam wolne. Ale z powodu braku czasu musimy szybko i sprawnie się spakować. Tutaj niezbędne są walizki podróżne. Podobnie jak w sytuacji, gdy w trybie pilnym zostaniemy wysłani na wyjazd służbowy, wtedy tez możemy określić go mianem last minute, choć nie ma nic wspólnego z wakacjami i relaksem. Zatem jak przygotować się do niespodziewanej podróży?
 

Po pierwsze: znajdź odpowiednią walizkę

Aby być dobrze przygotowanym do podróży last minute trzeba mieć się w co spakować. Niestety czasem okazuje się, że to, co posiadamy raczej do niczego już się nie nadaje. Szczególnie, że jest to nadszarpnięty zębem czasu plecak, który pamięta jeszcze czasy kolonii. Wtedy też uświadamiamy sobie, że już tyle lat nie byliśmy na wakacjach. Ale skoro nadarzyła się okazja, to koniecznie należy z niej skorzystać. Oczywiście problem nadal mamy nie rozwiązany. Zatem w co najlepiej się spakować? Otóż odpowiedź jest jedna. Warto wybrać odpowiednie walizki. Rodzajów walizek jest sporo, ale dobra walizka to taka, która jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie nieprzemakalna. Doskonałym wyborem są walizki podróżne z tworzywa ABS, ale również z polipropylenu. Można także wybrać walizki wykonane z włókna szklanego. One także są niezawodne, ale niestety też droższe. Ponadto należy zwrócić uwagę na kółka, dzięki którym walizkę można łatwo prowadzić. Tutaj najlepiej postawić na te wykonane z kauczuku, które cicho pracują, zatem zwyczajnie nie narobią hałasu, tak jak kółka plastikowe. Dla bezpieczeństwa walizka powinna być wyposażona w kłódkę na kluczyk. Idealną walizkę już mamy, zatem co dalej?

Po drugie: co spakować, by nie żałować?

Skoro już walizkę mamy, a goni nas czas to koniecznie przejdźmy do pakowana, aby nie zostawić tego na ostatnią chwilę. W tym przypadku warto zabrać o jedną parę bielizny i skarpetek więcej niż trwa wyjazd. Ponadto, jeżeli celem naszej podróży jest wakacyjny kurort, to najlepiej zrezygnować ze szpilek, wszak przydadzą się raczej klapki. Owszem jedną parę można zabrać, w sytuacji, gdy wybierzemy się na romantyczną kolację. Ponadto warto spakować ubrania dostosowane do pogody, jeżeli jedziemy do ciepłych krajów, to nie musimy obawiać się, że pogoda będzie zmieniać się jak w kalejdoskopie. Wszak to nie Polska. Owszem w rezerwie możemy wziąć jeden kardigan. Jeżeli wybieramy się w podróż służbową last minute, to koniecznie zabierzmy ubrania, które wpisują się w biurowy i często wymagany dress code, przy czym pamiętajmy o wygodzie. Zamiast szpilek na 12 cm obcasie lepiej wybrać te na tzw. "kaczuszce". Kosmetyki rzecz ważna, chyba, że chcemy wszystkim pokazywać swoją w pełni naturalną stronę. Ponadto lekarstwa typu tabletki przeciwbólowe też wydają się być niezbędne. Oczywiście szczoteczka do zębów i szczotka do włosów to także akcesoria pierwszej potrzeby. Teraz już bagaż jest spakowany.

Po trzecie: zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojego pupila

Jeżeli mamy psa, czy kota, to koniecznie musimy znaleźć mu opiekę. Rodzina, czy znajomi są lepszym wyborem niż hoteliki, które mogą wywoływać stres dla pupila, a jak wiadomo i tak będzie tęsknił, zatem nie warto dokładać mu kolejnej dawki stresu. Następnie koniecznie musimy zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Tutaj niezbędne jest ubezpieczenie. W przypadku wycieczek lat minute ubezpieczenie jest w cenie, ale warto sprawdzić zakres ochrony, aby potem nie okazało się, że w razie konieczności powrót do kraju będzie kosztował horrendalne pieniądze. Zakup ubezpieczenie nie trwa długo, a wszystkie formalności możemy załatwić przez internet.

Po czwarte: ustal budżet

Musimy jeszcze przeanalizować budżet i ustalić, ile możemy wydać. Lepiej pomyśleć o tym zawczasu, aby później nie okazało się, że nam zabraknie. Tutaj również warto pomyśleć o wymianie waluty. Szybko i tanio można to zrobić w kantorze internetowym. To lepszy wybór niż płacenie kartą, gdzie często samo przewalutowanie jest drogie i naliczane są dodatkowe prowizje.

Gdy możemy skorzystać z wczasów last minute to musimy odpowiednio się przygotować, co wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko odpowiednia walizka, albo walizki i dobre rozplanowanie budżetu. Pozostaje już tylko dobra zabawy, no chyba, że to wyjazd służbowy.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Odrodzenie
Schronisko PTTK Odrodzenie
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.