Wycieczki Boliwia – co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Boliwii? Boliwia to kraj o bogatej historii, kulturze i zapierającym dech w piersiach krajobrazie. Mimo to nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi nam do głowy podczas planowania wycieczki do Ameryki Południowej. Mieszkając w kraju o niezbyt przyjaznym klimacie, jadąc na wakacje, oczekujemy widoku morza i plaży. Boliwia jest krajem, który nie posiada dostępu do morza. Nie należy zniechęcać się tym faktem, znajdziemy tam zachwycające krajobrazy, roślinność i zabytki architektury. Oto pięć miejsc w Boliwii, które obowiązkowo trzeba zobaczyć.

Największe solnisko na świecie - Salar de Uyuni

Salar de Uyuni jest pozostałością po wyschnięciu słonego jeziora. Usytuowane jest na płaskowyżu Altiplano w Andach na wysokości 3653 m n.p.m. a jego powierzchnia to aż 10 582 km². Ten wielki obszar łudząco przypomina pustynię, ale pokryty jest solą, zamiast piasku. Kolejną ciekawostką jest fakt, że Salar de Uyuni jest jednym z najbardziej płaskich obszarów na świecie. Różnica wysokości wynosi zaledwie 41 cm. Zależnie od pory roku wygląd tego niezwykłego miejsca zmienia się. W miesiącach maj - sierpień powierzchnia przypomina suchą skorupę. Natomiast po porze deszczowej na solnisku utrzymuje się ogromna kałuża, wyglądem przypominająca lustro. Na jego powierzchni odbija się niebo, co sprawia, że jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc Ameryki Południowej.

Najwyżej położona stolica świata - La Paz

La Paz to miasto położone w Andach na wysokości 3200-4050 m n.p.m. Miasto jest siedzibą władz Boliwii, co czyni ją najwyżej położoną stolicą świata. Najciekawsze miejsca do zwiedzenia w La Paz to m.in. kościół św. Franciszka z XVII w., kościół św. Dominika z 1760 r., Targ Czarownic, punkt widokowy Qulli Qulli.

Targ czarownic - El Mercado de las Brujas

Jednym z najdziwniejszych i odrobinę przerażających miejsc w Boliwii jest El Mercado de las Brujas, czyli Targ Czarownic. Sprzedawcy oferują klientom przedziwne przedmioty - magiczne proszki, suszone płody lam, czaszki, amulety, figurki, kolorowe tkaniny i wiele innych. Obok tych produktów można znaleźć katolickie figurki, krzyże, itp. Doskonale obrazuje to różnorodność kulturową mieszkańców Boliwii.

Starożytne ruiny Tiahuanaco

Dla wielu turystów zwiedzanie zabytków architektury jest najważniejszym elementem wycieczki - Boliwia pod tym względem jest idealnym kierunkiem wakacyjnym. Tiahuanaco (inaczej Tiwanaku) to największy ośrodek kultury andyjskiej. Ruiny położone są w pobliżu jeziora Titicaca, na wysokości 3800 m n.p.m. Powstanie Tiahuanaco datuje się na VI wiek p.n.e. Wśród zachowanych pozostałości można wyróżnić Akapana, Kalasasaya, Bramę Słońca, Puma-Punku oraz posągi. Niezwykły w tych budowlach jest fakt, że zbudowane są z ogromnym bloków skalnych, których transport bez użycia obecnych technologii wydaje się niemożliwy. Ruiny w Tiahuanaco uważane są przez wielu archeologów za najstarsze na świecie. Przyczyny powstania i upadku miasta nie zostały jednak wyjaśnione.

Najwyżej położone jezioro żeglowne świata - Titicaca

Jezioro Titicaca jest położone na terenie Peru i Boliwii, na obszarze zagłębienia Altiplano. Usytuowane jest na wysokości 3812 m n.p.m., jego średnia głębokość wynosi od 140 do 180 m a powierzchnia to aż 8372 km². Na jeziorze znajduje się kilka wysepek, najpopularniejsze z nich to Wyspa Słońca i Wyspa Księżyca. N Ciekawostką są pływające po powierzchni jeziora wysepki tzw. Uros, zamieszkiwane przez indiańskie plemiona.

W kraju słynącym z Jeziora Titicaca i ruin Tiahuanaco czekają widoki i krajobrazy, których z pewnością nie dostarczą kraje europejskie. Dodatkowym atutem jest położenie na malowniczych terenach górskich. Zróżnicowanie klimatyczne poszczególnych części kraju umożliwia poznanie flory typowej dla lasów równikowych, sawanny oraz pustyń. Charakterystyczni dla Boliwii przedstawiciele świata zwierząt to m.in. jaguary, kapibary, kajmany, tapiry czy małpy. Podsumowując wycieczka do Boliwii jest okazją do oderwania się od szarej rzeczywistości oraz poznania zupełnie innej kultury i przyrody.

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Rysiance
Schronisko PTTK na Hali Rysiance
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.