Skandynawskie wpływy w Szklarskiej Porębie

Karkonosze każdego roku przyciągają tysiące miłośników górskich wędrówek i krajobrazów. W Polsce to pasmo Sudetów może konkurować jedynie z Tatrami, które królują pod względem popularności.

Warto zrezygnować z wyjazdu do Zakopanego na rzecz wyprawy właśnie w Karkonosze: do Karpacza lub Szklarskiej Poręby. Karpacz jest niezwykle popularną destynacją wakacyjną ze względu na ciekawe zabytki i położenie u stóp Śnieżki do wejścia na którą zachęca Obserwatorium Meteorologiczne o niezwykłej architekturze. Szklarska Poręba nie zostaje w tyle i również cieszy się turystyczną popularnością. Lokalne zabytki oraz okoliczne atrakcje i miejsca warte odwiedzenia to jej niezaprzeczalny atut. Zachęcamy do pobytu w Szklarskiej, która pozwala na złapanie oddechu od codziennych obowiązków - sprawdźcie, co czeka Was na miejscu.

Szklarska Poręba - miasto o długiej historii

Początki osady sięgają XIII wieku, ale zalążek obecnej Szklarskiej Poręby datuje się później, na połowę XVI wieku. Na przestrzeni lat powstało tutaj wiele pięknych willi i kościołów - warto wybrać się na spacer po mieście i zobaczyć wszystkie ciekawe budynki. To gratka dla każdego, kogo ciekawi architektura charakterystyczna dla polskich gór. W jednej z willi funkcjonuje obecnie Muzeum Mineralogiczne, które nie tylko oferuje ciekawe eksponaty i informacje, ale przede wszystkim przypomina czasy, kiedy w Szklarskiej Porębie wydobycie minerałów było niezwykle popularne. Warto również odwiedzić Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, zwłaszcza z młodszymi podróżnikami, którzy będą mieć okazję co nieco się nauczyć. Oprócz tego koniecznie trzeba wspomnieć o hutnictwie szkła, które w Szklarskiej Porębie stało się niezwykle popularne. Pierwsza huta powstała ok. połowy XIV wieku i stanowiła początek rozkwitu miejscowej produkcji szkła. Jest z nią nawet związana nazwa samego miasta!

Gdzie się zatrzymać?

Miasta w pobliżu gór mają wiele różnych możliwości noclegowych. Niektórzy wybiorą hotel, inni zdecydują się na pokoje gościnne, ale jest jeszcze jedno miejsce warte uwagi. Norweska Dolina do kompleks skandynawskich willi z apartamentami do wynajęcia, które będzie idealnym miejscem zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Każda willa ma nieco inny styl i charakter, dostępne są również różne udogodnienia. Jeden z budynków w całości dedykowany jest biznesowi i rekreacji, w innym z kolei dostępna jest wyśmienita restauracja. Norweska Dolina zapewnia komfortowy wypoczynek w bliskim otoczeniu natury, co ma przecież ogromne znaczenia podczas pobytu w górach.

Na szlaku

Ze Szklarskiej Poręby można udać się na górską wycieczkę. W okolicy jest kilka wartych zdobycia szczytów, z których najbardziej znana jest Szrenica, leżąca na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Wysiłek podczas wejścia wynagradzają piękne widoki na całą okolicę! Oprócz tego warto udać się w Góry Izerskie, które składają się z licznych górskich grzbietów o różnej wysokości. Góry te mają ogromny wpływ na lokalny klimat, ze względu na rozległe torfowiska. Oprócz wycieczek pieszych ogromną popularnością cieszą się także wycieczki rowerowe oraz na nartach biegowych. Jest wiele fantastycznych szlaków, które można pokonać na różne sposoby - możemy wybrać taki, który odpowiada nam najbardziej.

Zapraszamy do Szklarskiej Poręby
Polskie góry cieszą się popularnością przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim i zimowym. Zapraszamy do Szklarskiej Poręby - lokalne atrakcje, czyste powietrze i świetne możliwości zakwaterowania to niezaprzeczalne atuty tego miasta!

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.