Wsi spokojna, wsi wesoła! Taka jest malownicza Istebna

Widok na Tatry Jeżeli szukasz dobrego miejsca, by oderwać się od codzienności, odpocząć od pędu miejskiego życia i poznać kulturę beskidzką, to Istebna będzie idealna. Ta niewielka śląska wieś kryje w sobie uroki, które zachwycą nawet najbardziej wymagającego turystę. Zaplanuj kilka dni wolnego i poznaj uroczą Istebną!

Z artykułu dowiesz się:

  • gdzie najlepiej wypocząć oraz zwiedzić okolicę,
  • jakie zimowe atrakcje czekają na turystów.

Istebna, Jaworzynka oraz Koniaków tworzą tak zwaną Trójwieś Beskidzką. Jest to teren pogranicza, dlatego niedaleko stąd do sąsiadów – Czech i Słowacji. Przenikanie się różnych kultur istotnie wpłynęło na tradycje Istebnej, które są kultywowane do dziś, np. tworzenie rzeźb, tradycyjny haft czy robienie koronek.

Oprócz folkloru Istebnej możesz zgłębić również wiele współczesnych atrakcji turystycznych.

Istebna – noclegi z panoramą Beskidów

Cieszyńska wieś mieści się w Beskidzie Śląskim na zboczach Złotego Gronia na wysokości 590-620 m n.p.m. Krajobraz Istebnej to przede wszystkim malowniczy, górzysty teren pokryty licznymi lasami. Przez górską wieś przepływa rzeka Olza.

Jeżeli chcesz oglądać taki widok ze swojego okna w trakcie krótkiego lub dłuższego urlopu, to warto sprawdzić apartamenty w górach. Nocleg w takim miejscu gwarantuje poczucie spokoju i harmonii. Może ten sielski widok zainspiruje Cię do pieszych lub rowerowych wycieczek? Przez Istebną biegnie kilka ścieżek spacerowych, dzięki którym poznasz walory przyrodnicze oraz bogatą kulturę tego miejsca.

Najciekawsze szlaki turystyczne to:

  • Górski Szlak Spacerowy im. Jerzego Kukuczki o długości ponad 8 km. Szlak wiedzie między innymi przez Wilcze, gdzie mieści się Izba Pamięci wybitnego polskiego himalaisty – Jerzego Kukuczki.
  • Szlak spacerowy im. Jana Kawuloka o długości 6,5 km. Ścieżka zaczyna się od rynku w Istebnej. Szlak jest poświęcony pamięci folklorysty tej ziemi – Jana Kawuloka. Podczas spaceru można zwiedzić Kurną Chatę Kawuloka oraz inne dobrze zachowane drewniane domy.
  • Ścieżka spacerowa „Źródła Olzy” o długości 6 km. Szlak turystyczny wiedzie przez malownicze nadrzecze Olzy. Droga idealna na wycieczki piesze lub rowerowe.

Zimowe atrakcje w Istebnej

Opisując niesamowitą Istebną, nie można zapomnieć o tym, co zimą przyciąga turystów najbardziej: narty! Jeśli gościsz w tej miejscowości, masz możliwość szusowania po stokach położonych przy dwóch ośrodkach narciarskich:

  • Kompleks Zagroń Istebna. W swoim wachlarzu usług ma szkołę narciarską, bazę noclegową oraz…park wodny! Trasa narciarska jest najszerszą trasą w Polsce, a to zapewnia swobodę zjeżdżania. Dodatkowo jest łagodna, więc z pewnością przypadnie do gustu wszystkim początkującym.
  • Ośrodek Narciarski „Złoty Groń”. Ośrodek położony w dorzeczu Olzy, dzięki czemu wytworzył się tu mikroklimat, przez który śnieg utrzymuje się od listopada aż do kwietnia. Narciarze mają tutaj do dyspozycji wiele tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

Istebna to niezwykła i spokojna wieś. Mimo że przez cały rok przyjeżdżają tu turyści, nie jest tak zatłoczona jak Zakopane, Szczyrk czy Karpacz. Dzięki temu możesz spokojnie szaleć na stoku lub spacerować szlakami turystycznymi i cieszyć się przyrodą bez zbędnych głośnych tłumów. Skorzystaj z oferty Sun & Snow i wypoczywaj bez przeszkód.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko Głodówka
Schronisko Głodówka
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.