Ścieżka w koronach drzew - poznajmy Karkonosze

Każdy Polak powinien choć raz w życiu udać się w nasze piękne góry - my polecamy Karkonosze, jest to dobry początek dla pieszych wędrówek - zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z chodzeniem górskimi szlakami. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek o Karkonoszach - zapraszamy do lektury!
 

Niespotykane widoki

Krajobraz, jaki uświadczysz podczas pobytu w Karkonoszach, można porównać do tego, jaki zobaczysz w wielu partiach alpejskich gór. Wysoko położone szczyty naszych gór, z pewnością zrobią podobne wrażenie, a co ważniejsze są zdecydowanie dużo bliżej. Najlepszym przykładem są Śnieżne Kotły, do których można bardzo łatwo się dostać idąc od strony Szklarskiej Poręby. Alternatywną jest wjechanie na szczyt kolejką krzesełkową i przejść pozostały odcinek na piechotę. Czy zachwycają Śnieżne Kotły? Otóż są one głębokie na około 300 metrów. Stojąc przy tym urwisku, nie jedna osoba może nabawić się lęku wysokości - oczywiście urwisko jest oddzielone grubym łańcuchem, jednakże należy zachować mimo wszystko ostrożność. Urwisko zbudowane jest z pionowych, postrzępionych skał, na jego dnie można okresowo zauważyć tworzące się w tym miejscu małe stawy.

Bujna roślinność

Roślinność Karkonoszy jest ściśle chroniona - nie można zrywać roślin ani wychodzić poza wyznaczony szlak. Karkonoski Park Narodowy ustanowił te zasady, aby przyroda w tej partii gór była niezagrożona przez działalność ludzi. Odpowiedzialny turysta będzie podziwiał rośliny z pewnej odległości - w szczególności należy zwrócić uwagę na przyrodę występującą na skałach - są to porosty, które przetrwały setki tysięcy lat, a mogą zostać łatwo zdarte oraz rozdeptane przez nieuważnych turystów. Aby dowiedzieć się więcej o przyrodzie w tych górach odwiedźcie atrakcję po drugiej stronie granicy - jest to ścieżka edukacyjna i wieża widokowa, Czechy wybudowały konstrukcję wznoszącą się wysoko w pobliże korony drzew. Na tej ścieżce znajdują się tablice informacyjne z ciekawostkami. Cała wyprawa kończy się punktem widokowym ze zjeżdżalnią na sam dół.

Noc w górach? Czemu nie!

Oczywiście nie mówimy tu o przebywaniu w namiocie przy szlaku - jest to zabronione i karalne. Ale do dyspozycji jest wiele schronisk, które oferują noclegi za przystępną cenę. Noc w takim schronisku sprawi, że doświadczycie absolutnej ciszy - wolnej od odgłosów miasta, samochodów czy nawet światła latarni miejskiej. Noc w górach to odgłosy natury, szum drzew, a także gwiaździste niebo w bezchmurne dni. Jeśli nie jesteście przekonani do takiego noclegu - skorzystajcie z bazy noclegowej w miejscowościach u podnóża Karkonoszy - zarówno Szklarska Poręba, jak i Karpacz posiadają ogromną ilość hoteli oraz pensjonatów.

Powyższy opis Karkonoszy to zaledwie ułamek powodów dla których warto odwiedzić nasze góry - aby w pełni je poznać, zarezerwuj pobytu na co najmniej kilka dni. Dzięki temu uświadczysz unikatowego klimatu Karkonoszy i będziesz chciał je odwiedzać rok w rok.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Odrodzenie
Schronisko PTTK Odrodzenie
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.