Ścieżka w koronach drzew - poznajmy Karkonosze

Każdy Polak powinien choć raz w życiu udać się w nasze piękne góry - my polecamy Karkonosze, jest to dobry początek dla pieszych wędrówek - zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z chodzeniem górskimi szlakami. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek o Karkonoszach - zapraszamy do lektury!
 

Niespotykane widoki

Krajobraz, jaki uświadczysz podczas pobytu w Karkonoszach, można porównać do tego, jaki zobaczysz w wielu partiach alpejskich gór. Wysoko położone szczyty naszych gór, z pewnością zrobią podobne wrażenie, a co ważniejsze są zdecydowanie dużo bliżej. Najlepszym przykładem są Śnieżne Kotły, do których można bardzo łatwo się dostać idąc od strony Szklarskiej Poręby. Alternatywną jest wjechanie na szczyt kolejką krzesełkową i przejść pozostały odcinek na piechotę. Czy zachwycają Śnieżne Kotły? Otóż są one głębokie na około 300 metrów. Stojąc przy tym urwisku, nie jedna osoba może nabawić się lęku wysokości - oczywiście urwisko jest oddzielone grubym łańcuchem, jednakże należy zachować mimo wszystko ostrożność. Urwisko zbudowane jest z pionowych, postrzępionych skał, na jego dnie można okresowo zauważyć tworzące się w tym miejscu małe stawy.

Bujna roślinność

Roślinność Karkonoszy jest ściśle chroniona - nie można zrywać roślin ani wychodzić poza wyznaczony szlak. Karkonoski Park Narodowy ustanowił te zasady, aby przyroda w tej partii gór była niezagrożona przez działalność ludzi. Odpowiedzialny turysta będzie podziwiał rośliny z pewnej odległości - w szczególności należy zwrócić uwagę na przyrodę występującą na skałach - są to porosty, które przetrwały setki tysięcy lat, a mogą zostać łatwo zdarte oraz rozdeptane przez nieuważnych turystów. Aby dowiedzieć się więcej o przyrodzie w tych górach odwiedźcie atrakcję po drugiej stronie granicy - jest to ścieżka edukacyjna i wieża widokowa, Czechy wybudowały konstrukcję wznoszącą się wysoko w pobliże korony drzew. Na tej ścieżce znajdują się tablice informacyjne z ciekawostkami. Cała wyprawa kończy się punktem widokowym ze zjeżdżalnią na sam dół.

Noc w górach? Czemu nie!

Oczywiście nie mówimy tu o przebywaniu w namiocie przy szlaku - jest to zabronione i karalne. Ale do dyspozycji jest wiele schronisk, które oferują noclegi za przystępną cenę. Noc w takim schronisku sprawi, że doświadczycie absolutnej ciszy - wolnej od odgłosów miasta, samochodów czy nawet światła latarni miejskiej. Noc w górach to odgłosy natury, szum drzew, a także gwiaździste niebo w bezchmurne dni. Jeśli nie jesteście przekonani do takiego noclegu - skorzystajcie z bazy noclegowej w miejscowościach u podnóża Karkonoszy - zarówno Szklarska Poręba, jak i Karpacz posiadają ogromną ilość hoteli oraz pensjonatów.

Powyższy opis Karkonoszy to zaledwie ułamek powodów dla których warto odwiedzić nasze góry - aby w pełni je poznać, zarezerwuj pobytu na co najmniej kilka dni. Dzięki temu uświadczysz unikatowego klimatu Karkonoszy i będziesz chciał je odwiedzać rok w rok.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.