Mieszkanie socjalne w Holandii — jak się ubiegać?

Wiesz, że mieszkając i pracując w Holandii, możesz ubiegać się o różne świadczenia socjalne? Przyznawane są one nie tylko obywatelom, ale również m.in. Polakom, którzy spełniają odpowiednie warunki. Jak dostać mieszkanie socjalne w Holandii? Podpowiadamy.

Jak znaleźć mieszkanie w Holandii?

Zaczniemy od złych wiadomości – na rynku nieruchomości w Holandii od kilku lat jest trudno. Dlaczego? Ponieważ ciągle brakuje mieszkań, również na sprzedaż. To jednocześnie spowodowało ich gwałtowny wzrost. Dlatego uzyskanie mieszkania socjalnego wcale może nie być takie proste, nawet jeśli spełniasz wszystkie warunki. Z tego względu możesz zostać zmuszonym do znalezienia innego lokum. Jak się do tego zabrać? Wynajęcie czy kupno mieszkania w Holandii warto poprzedzić lekturą odpowiednich poradników, a także poszukać aktualnych informacji w serwisach polonijnych. Tam znajdziesz również podpowiedzi, jak uzyskać kredyt hipoteczny, a także, na co uważać, podczas podpisywania umowy z wynajmującym.

 

A teraz już przechodzimy do tego, kto i jak może się ubierać o mieszkanie socjalne w Holandii.

 

Kto może dostać mieszkanie socjalne w Holandii?

Jak już sygnalizowaliśmy, nie musisz być obywatelem holenderskim, aby uzyskać świadczenia, mieszkanie socjalne. Pierwszym, podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, jest legalny pobyt w tym kraju.

 

Natomiast drugim, jak się pewnie domyślasz, są zarobki. Mieszkania socjalne są skierowane do osób najsłabiej zarabiających, których roczny dochód nie przekracza ustalonej w danym roku kwoty. W praktyce są one przeznaczone przede wszystkim dla rodzin, zarówno pozostających w związku małżeńskim, jak i partnerskim, nieformalnym.

 

Ponadto, w zależności od gminy, może okazać się, że korporacje zarządzające mieszkaniami, wymagają spełnienia dodatkowych warunków, ale o to musisz się już dopytywać w konkretnej organizacji. Czy warto się o to starać? Tak, ponieważ przepisy ustalają maksymalną wysokość czynszu w mieszkaniach socjalnych, która jest znacznie niższa, niż średnia wartość m.in. mieszkań na wynajem.

 

Mieszkanie socjalne w Holandii

Aby ubiegać się o mieszkanie socjalne w Holandii, musisz zacząć od znalezienia korporacji mieszkaniowej w regionie, w którym chcesz zamieszkać. Jak ich szukać? To wcale nie jest trudne, wystarczy, że w wyszukiwarkę Google wpiszesz woningcorporaties (korporacje mieszkaniowe) lub sociale huurwoning (mieszkania socjalne), wraz z określeniem miejscowości.

 

Następnie musisz zarejestrować się w takiej korporacji, co będzie związane z uiszczeniem wpisowego. Jego wysokość będzie różnić się w zależności od korporacji, może wynosić od kilku do kilkudziesięciu euro na rok.

 

Gdy zarejestrowałeś jako osoba wnioskująca o mieszkanie socjalne, pozostaje ci już tylko… czekać. Każda korporacja ma swój system przyznawania lokali, stara się w pierwszej kolejności zapewniać je tym osobom, które dotychczasowo opłacają wysoki czynsz, nieadekwatny do ich niskich dochodów.

 

Gdy otrzymasz ofertę, zostaniesz umówiony na wizytę w mieszkaniu. Ważną kwestią jest to, że dopiero, gdy zdecydujesz się na konkretne mieszkanie socjalne, sprawdzane będą twoje dane, takie jak sytuacja życiowa i dochody. Jeśli więc nie spełniasz warunków i zarejestrowałeś się w korporacji w nadziei na to, że po prostu się „uda”, to stracisz jedynie czas oraz wpisowe.

 

Jak długo czeka się na mieszkanie socjalne w Holandii?

Na to pytanie… niestety nie odpowiemy. Wszystko zależy tak naprawdę od regionu, dostępności mieszkań. A z tym niestety jest coraz trudniej, o czym już wspominaliśmy. Może się okazać, że na lokal na preferencyjnych warunkach będziesz czekać nawet 10 lat, dlatego poszukanie w międzyczasie czegoś na wynajem zwykle okazuje się być koniecznością.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.