Dlaczego warto nosić buty na plaże?

Ciepłe, piaszczyste plaże często uznawane są za raj, szczególnie przez spragnionych wypoczynku turystów, którzy masowo udają się do ciepłych krajów w celu rozkoszowania się piękną pogodą i zapierającymi dech w piersiach widokami. Należy jednak podkreślić, że rzeczywistość nie jest tak różowa, jak się ja często przedstawia – pełne turystów plaże wiążą się z pewnymi niebezpieczeństwami, które zrujnowały już niejedne wczasy.

Przed czym trzeba ochronić się na plaży?

Plaże to nie tylko piękne widoki, ale i lokalna fauna, które może okazać się dość niebezpieczna. Największym wrogiem turystów są jeżowce, bardzo powszechnie w krajach o cieplejszym klimacie. Zwierzęta te jest ciężko zauważyć, natomiast ich kolce, po wbiciu się w niechronioną stopę, mogą zmusić do wielu dni rehabilitacji, co skreśla wakacyjne plany, nie wspominając już o bólu związanym z takim doświadczeniem. Nawet jeśli nigdy nie dojdzie do tak bliskiego kontaktu z jeżowcem, to stres przy wchodzeniu do wody pozostaje – warto więc zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, nosząc stosowne buty na plaże!

To oczywiste, że na jeżowce nie natknie się na każdej plaży… tego samego nie można jednak powiedzieć o innych turystach. Niemal wszystkie atrakcyjne wybrzeża są regularnie uczęszczane przez plażowiczów. Chociaż większość z nich nikomu nie szkodzi, to tam, gdzie pojawiają się ludzie, zawsze pojawiają się także odpadki. Dużym problemem bywają tu przede wszystkim rozbite butelki pozostawione w piasku po plażowych imprezach – ich odłamkami można łatwo się pokaleczyć, a rana taka szybko prowadzi do zakażenia!

Ostatnią kwestią, którą koniecznie trzeba poruszyć, są śliskie powierzchnie, na które łatwo natrafić się przy zbiornikach wodnych. Chociaż nie jest to tak duży problem w przypadku słonych kąpielisk i piaszczystych plaż, do porośnięte glonami skały są niebezpieczne dla turystów odwiedzających jeziora, stawy i rzeki. Utrata równowagi i poślizgnięcie się w wodzie może skończyć się tragicznie, należy więc zachować ostrożność!

Buty na plaże to podstawa dla turysty!

Nie ulega wątpliwości, że buty na plaże to praktycznie same zalety - zobacz tutaj. Chronią one stopy przed skaleczeniami i ukąszeniami, a na dodatek zapewniają znaczną poprawę przyczepności. Warto się w nie wyposażyć przed lub podczas wyjazdu, ponieważ poprawa komfortu oraz bezpieczeństwa jest niebagatelna! Jest to sprzęt, który naprawdę nie kosztuje wiele, a raz zakupiony, z pewnością będzie sprawował się długo i bez zarzutów – nie ma zatem na co zwlekać, obuwie plażowe jest na wyciągnięcie ręki!

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.