Dlaczego warto nosić buty na plaże?

Ciepłe, piaszczyste plaże często uznawane są za raj, szczególnie przez spragnionych wypoczynku turystów, którzy masowo udają się do ciepłych krajów w celu rozkoszowania się piękną pogodą i zapierającymi dech w piersiach widokami. Należy jednak podkreślić, że rzeczywistość nie jest tak różowa, jak się ja często przedstawia – pełne turystów plaże wiążą się z pewnymi niebezpieczeństwami, które zrujnowały już niejedne wczasy.

Przed czym trzeba ochronić się na plaży?

Plaże to nie tylko piękne widoki, ale i lokalna fauna, które może okazać się dość niebezpieczna. Największym wrogiem turystów są jeżowce, bardzo powszechnie w krajach o cieplejszym klimacie. Zwierzęta te jest ciężko zauważyć, natomiast ich kolce, po wbiciu się w niechronioną stopę, mogą zmusić do wielu dni rehabilitacji, co skreśla wakacyjne plany, nie wspominając już o bólu związanym z takim doświadczeniem. Nawet jeśli nigdy nie dojdzie do tak bliskiego kontaktu z jeżowcem, to stres przy wchodzeniu do wody pozostaje – warto więc zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, nosząc stosowne buty na plaże!

To oczywiste, że na jeżowce nie natknie się na każdej plaży… tego samego nie można jednak powiedzieć o innych turystach. Niemal wszystkie atrakcyjne wybrzeża są regularnie uczęszczane przez plażowiczów. Chociaż większość z nich nikomu nie szkodzi, to tam, gdzie pojawiają się ludzie, zawsze pojawiają się także odpadki. Dużym problemem bywają tu przede wszystkim rozbite butelki pozostawione w piasku po plażowych imprezach – ich odłamkami można łatwo się pokaleczyć, a rana taka szybko prowadzi do zakażenia!

Ostatnią kwestią, którą koniecznie trzeba poruszyć, są śliskie powierzchnie, na które łatwo natrafić się przy zbiornikach wodnych. Chociaż nie jest to tak duży problem w przypadku słonych kąpielisk i piaszczystych plaż, do porośnięte glonami skały są niebezpieczne dla turystów odwiedzających jeziora, stawy i rzeki. Utrata równowagi i poślizgnięcie się w wodzie może skończyć się tragicznie, należy więc zachować ostrożność!

Buty na plaże to podstawa dla turysty!

Nie ulega wątpliwości, że buty na plaże to praktycznie same zalety - zobacz tutaj. Chronią one stopy przed skaleczeniami i ukąszeniami, a na dodatek zapewniają znaczną poprawę przyczepności. Warto się w nie wyposażyć przed lub podczas wyjazdu, ponieważ poprawa komfortu oraz bezpieczeństwa jest niebagatelna! Jest to sprzęt, który naprawdę nie kosztuje wiele, a raz zakupiony, z pewnością będzie sprawował się długo i bez zarzutów – nie ma zatem na co zwlekać, obuwie plażowe jest na wyciągnięcie ręki!

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.