Krynica-Zdrój – noclegi i atrakcje dla miłośników słonecznej aury

Krynica-Zdrój – widok na Stary Dom Zdrojowy Pragniesz zakosztować zimowej aury w pełnym słońcu? Jeśli masz czas i ochotę na wypad w góry, wystarczy znaleźć piękne miejsce z wieloma atrakcjami – a tych w Polsce nie brakuje – oraz stosunkowo tanie noclegi. Krynica-Zdrój może być odpowiedzią na Twoje poszukiwania! Zwana perłą polskich uzdrowisk, oferuje wypoczynek zdrowy i przyjemny. Baza noclegowa Krynica-Zdrój daje też dostęp do wielu okolicznych atrakcji – sprawdź jakich!

Urokliwe górskie miasteczko o niebagatelnej historii i zabytkowej drewnianej architekturze, a zarazem jeden z głównych ośrodków aktywnego wypoczynku – oto Krynica-Zdrój. Jakie góry okalają tę miejscowość? Leży ona w samym środku łuku Karpat, wtulona we wzniesienia Beskidu Sądeckiego (najbliższe pasmo to Jaworzyna Krynicka), z pobliskim największym wzniesieniem w postaci Góry Parkowej. Na jakie atrakcje możesz tam liczyć? Jak spędzić czas, aby się nie nudzić?

Krynica-Zdrój – nocleg dobry i zdrowy na każdą porę roku

Niezależnie od tego, czy zima jeszcze maluje piękne pejzaże, czy też dała się już nieco przegonić kipiącej zielenią wiośnie – Krynica-Zdrój z pewnością nie zawiedzie Twoich oczekiwań urlopowych. Nawet jeśli masz tylko kilka dni wolnego, warto udać się w to wyjątkowe miejsce, które oderwie Cię od codziennego życia. Jego specyficzne uwarunkowania geograficzne i klimatyczne powodują, że spędzisz tu doskonały czas niezależnie od pory roku.

Warto wiedzieć, że miasto to odznacza się klimatem o walorach alpejskich, toteż mamy tu do czynienia ze stosunkowo największą liczbą dni słonecznych w roku. Rześkie powietrze, w którym wyczuwalne są olejki eteryczne z drzew iglastych, odpręża, dobrze dotlenia i relaksuje. Z kolei dostęp do źródeł wód o właściwościach zdrowotnych pozwala zadbać o swój organizm oraz wesprzeć w walce z wieloma różnymi chorobami i dolegliwościami.

To właśnie dlatego położona w sercu Karpat Krynica-Zdrój ma status uzdrowiska już od przełomu XVIII i XIX wieku. Zalety tego miejsca doceniało wiele wybitnych osobistości – chętnie bywali tu m.in. Józef Piłsudski, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Václav Havel. Jeśli chcesz pójść ich przykładem i czujesz już, że miasto to Cię nie zawiedzie, wybierz noclegi Krynica-Zdrój, a my podpowiemy Ci, jak zorganizować sobie czas!

Krynica-Zdrój – noclegi zabukowane… i co dalej? Aktywny wypoczynek!

Wyjątkowe usytuowanie pośród pasm górskich daje wiele możliwości spędzenia urlopu w Krynicy-Zdrój. Coś dla siebie znajdą tu więc oczywiście miłośnicy sportów zimowych. Świetnie przygotowane, liczne stoki i trasy narciarskie (m.in. najdłuższa oświetlona w Polsce) oraz wyciągi krzesełkowe dają możliwość jazdy w zróżnicowanych warunkach, odpowiadających możliwościom osób zarówno zaawansowanych, jak i początkujących. W okolicy przebiega też kilka pięknych tras dla miłośników „biegówek”.

Krynica-Zdrój to jednak mekka nie tylko narciarzy, lecz także pasjonatów pieszych górskich wędrówek. Liczne szlaki turystyczne zaprowadzą Cię m.in. do takich znanych miejscowości uzdrowiskowych jak Muszyna czy Żegiestów. Warto też samodzielnie wejść na Górę Parkową czy Przełęcz Krzyżową. Punktem koniecznym do zwiedzenia jest ponadto wyjątkowa wieża widokowa, umożliwiająca spacer w koronach drzew – a nawet ponad nimi! Drewniana konstrukcja, usytuowana na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, oferuje ponadkilometrowy spacer o walorach edukacyjno-przyrodniczych. Wieża widokowa Krynica-Zdrój sięga na wysokość niemal 50 m – prawie jak 17-piętrowy wieżowiec!

Zwiedzanie zabytków i inne atrakcje – nocowanie Krynica-Zdrój

Jeśli pragniesz mniej forsującego wypoczynku i chcesz poznać lepiej ten wyjątkowy kurort, zaplanuj kilka dni na jego zwiedzanie. Możesz tu bowiem podziwiać niecodzienną architekturą, która wyraźnie nawiązuje do stylu alpejskich uzdrowisk. Drewniane wille z bogatymi rzeźbieniami, wykuszami i wieżyczkami, charakterystyczne ganki, balkony i werandy – wszystko to składa się na bardzo charakterystyczną zabudowę krynicką. Ich skupisko znajdziesz m.in. przy Bulwarze Dietla. Koniecznie zobacz też kościół parafialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w pobliskim Bereście. To drewniana cerkiew łemkowska z przepiękną elewacją, należąca do niezwykle ciekawego szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

Oczywiście jeśli nocujesz w Krynicy-Zdroju, nie możesz ominąć jednej z głównych atrakcji tego miejsca – domów zdrojowych i pijalni wód. Są to budowle o oryginalnej, bardzo efektownej architekturze, zaprojektowane przez wybitnych twórców. Pijalnia Główna, Nowy i Stary Dom Zdrojowy czy Pijalnia Mieczysław to miejsca, które po prostu trzeba odwiedzić podczas pobytu w tym mieście. Warto też się wybrać do Parku Zdrojowego, w którym można skosztować znanych wód mineralnych Jan i Józef. Z kolei pijalnia Słotwinka na terenie Parku Słotwińskiego to najstarszy obiekt zdrojowy tego kurortu – jest niewielkich rozmiarów, ale z pewnością zachwyci Cię swoją nietuzinkową architekturą.

Podsumowując: w Krynicy-Zdroju z pewnością nie ma miejsca na nudę. Noclegi w górach dają szansę na połączenie wypoczynku ze zwiedzaniem i sportową aktywnością – a wszystko to w przepięknych okolicznościach przyrody! Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wyjazd w sytuacji epidemicznej będzie bezpieczny, skorzystaj z oferty Sun & Snow. Wszystkie apartamenty podlegają bowiem rygorystycznym zasadom sanitarnym, tak abyś mógł wrócić zdrowy, wypoczęty i szczęśliwy!

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.