Jak wybrać idealny but do wędrówek?

Bardzo dużo osób w naszym kraju lubi w wolnym czasie wyjść w góry albo nawet udać się na wędrówkę w miejsca odosobnienia. Nie ma co ukrywać, że jest to bardzo potrzebne, aby uzyskać równowagę życiową i chociaż na chwilę uciec od trosk życia codziennego, by zresetować umysł i nabrać nowych sił do życia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie wycieczki niosą również za sobą zagrożenie. Często nierówne tereny wpływają na to, że nietrudno o drobny uraz, który może skończyć się drogimi wizytami u specjalistów. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wybranie idealnego buta na takie wycieczki - jakie to obuwie?

Wycieczka w góry? Tylko z butami trekkingowymi

Być może jest to oczywistością dla osób, które są już doświadczone w górskich wycieczkach, ale zapewne nie każdy ma taki bagaż doświadczeń, by o tym wiedzieć. Tereny górskie nierzadko charakteryzują się tym, że podłoże jest niełatwe i często w połączeniu z kapryśną pogodą potrafi płatać figla. Pojawiają się nawet często głosy, że latem nie ma większego znaczenia, jakie buty ubierzesz w góry- jest to mit, któremu jak najszybciej trzeba zadać kłam! Nie ma znaczenia, w jaką porę roku ruszasz w trasę- powinieneś być zawsze przygotowany od stóp do głów.

Górskie wypady są przyjemne, są elementem dbania nie tylko o kondycję psychiczną, ale również tą fizyczną. Dzięki takim wycieczkom można zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość. Buty trekkingowe potrafią ochronić spacerowicza w górach przed nierównym podłożem, jak i zapewnią odpowiedni komfort wycieczkowiczom, którzy w inny sposób spędzają wolny czas. Czasem wystarczy moment nieuwagi, by w stopę wbił się ostry kamień czy też lekkie krople deszczu sprawiły, że teren stanie się mokry, więc łatwo w takich okolicznościach przyrody o odniesienie kontuzji.

Nie patrz tylko i wyłącznie na cenę!

Częstym błędem, który jest popełniany to nadmierne zwracanie uwagi na cenę. Oczywiście, nie mówimy o drogich butach, bo z pewnością są one odpowiednie do wędrówek po górach, lasach i nie tylko, ale o takich butach, które są niskobudżetowe, a oczekujemy od nich wytrzymałości, jak i zapewnienia nam maksymalnego bezpieczeństwa. Czy buty trekkingowe są przereklamowane? Absolutnie nie! Warto jednak nie sugerować się tylko i wyłącznie niską ceną. Owszem, można znaleźć bardzo dobre obuwie do wycieczek na promocji w niskiej cenie, natomiast takie buty trzeba dokładnie "prześwietlić" poprzez sprawdzanie opinii internautów.

Niska cena obuwia przede wszystkim wynika prawdopodobnie z niższej jakości materiałów wykorzystanych w produkcji oraz technologiach, które zostały zastosowane w obuwiu. Należy pamiętać, że w górach liczy się nawet najdrobniejszy detal, więc może się okazać, że właśnie kiepskiej jakości butów będzie przyczynkiem do tego, aby odnieść kontuzję. Bezpieczeństwo podczas wycieczek nie tylko tych górskich jest najistotniejsze.

Pamiętaj o idealnie dopasowanym bucie

Ostatnim aspektem, który chcemy poruszyć, w pewnym sensie wiąże się z poprzednimi dwoma. Jako że wycieczki, na które się decydujemy, są przeważnie długie i nierzadko przebijamy barierę 15-20 km na piechotę, to buty powinny być idealnie dopasowane do stopy. Nie ma sensu kupowania butów zbyt małych albo zbyt dużych, bo jest to po prostu niekomfortowe.

Buty do wycieczek powinny być lekkie, nie obciążać stopy, jak również dobrym rozwiązaniem będzie aspekt przemakalności buta. Niestety, zdarzają się takie sytuacje jak ulewy, więc kiepskie obuwie może szybko przemoknąć, przez co stanie się cięższe i samo spacerowanie stanie się mniej komfortowe.

Nasze porady zostały stworzone na podstawie opinii profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w kwestii dobierania obuwia na wycieczki. Mamy nadzieję, że ich nie zbagatelizujesz i będą dla ciebie przydatne.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.