Atrakcje Studzieniczna - Co można zobaczyć w okolicy ?

Studzieniczna to niewielka wieś, która do początku lat siedemdziesiątych stanowiła samodzielną wieś, aczkolwiek obecnie administracyjnie należy do Augustowa. Znajduje się w w województwie podlaskim i od centrum Augustowa dzieli ją nieco ponad siedem kilometrów. Wieś została założona w XVIII wieku. Dzisiaj, ze względu na fantastyczne geograficzne położenie jest często wybierana jako destynacja na letni oraz zimowy wypoczynek.

Co warto wiedzieć o Srudzienicznej i jakie miejsca można odwiedzić w okolicy? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Największą atrakcją Studzienicznej jest bez wątpienia Jezioro Studzieniczne. To malowniczo usytuowany zbiornik znajdujący się na szlaku Kanału Augustowskiego. Nad jeziorem znajduje się ponadto słynne Sanktuarium Maryjne.

2. Jezioro cieszy się sprzyjającymi warunkam do uprawiania sportów wodnych. Turyści bardzo chętnie wybierają się w ten rejon, by delektować się kite i windsurfingiem. To również idealne jezioro na przejażdzki rowerami wodnymi.

3. Miłośnicy wędkowania mogą wykupić jednodniowe zezwolenie już w cenie 15 PLN. Zezwolenie tygodniowe to raptem 60 PLN, a miesięczne 90 PLN. Jezioro Studzieniczne zalicza się do jednych z najczystszych w okolicy. Można tutaj złowić między innymi karpie, szczupaki i okonie.

4. Zdecydowanie warto wybrać się na zwiedzanie Kościoła Matki Bożej Szkaplerznej. Jego budowa zaczęła się jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Z zewnątrz wygląda dosyć niepozornie, ale wnętrze zachwyci nawet największego sceptyka.

5. W pobliżu znajdują się świetnie usytuowane pola namiotowe. To idealna propozycja dla osób, które uwielbiają powiew przygody i bezustanną bliskość natury.

6. Warto również zastanowić się nad rejsem statkiem Żeglugi Augustowskiej. To firma działająca od wielu lat i ciesząca się wielkim uznaniem. Jedną z największych atrakcji oferowanych przez Żeglugę Augustowską jest ekscytujący rejs po słynnym Kanale Augustowskim.

7. Muzeum Ziemi Augustowskiej znajduje się przy ulicy Hożej 7. Zostało założone na początku lat siedemdziesiątych. To idealne miejsce dla osób, które pragną zapoznać się z historią tego regionu. Będziemy mogli zobaczyć wystawę etnograficzną oraz sporo pamiątkowych zdjęć z minionych lat.

8. Będąć w Studzienicznej, która należy do Augustowa warto skupić się na lokalnych produktach, z których ten region słynie.  Jednym z nich jest augustowska jagodzianka, która kilka lat temu została wpisana na Listę Produktów Tradcyjnych.

9. Studzieniczna nie powstałaby, gdyby nie pustenik Wincenty Murawski. To właśnie on przed laty zbudował na wyspie niewielką kapliczkę, a następnie prostu z Rzymu przywiózł obrazy, które miały uświetnić jej wnętrze. Co więcej, w 1999 roku Studzieniczna gościła Jana Pawła II, czego pamiątką jest pomnik papieża.

10. Będąc w Augustowie koniecznie trzeba wybrać się do kultowego już "Albatrosa". To właśnie o tej restauracji śpiewał Janusz Laskowski w latach sześćdziesiątych w piosence "Beata". Do dzisiaj nie udało się ustalić, kim była Beata, aczkolwiek powstała ławeczka, na której będzie można zrobić sobie z nią zdjęcie.

11. Wokół Jeziora Białego i Studzienicznego został wytyczony szlak rowerowy. Trasa liczy sobie ponad 24 kilometry, ale warto zdecydować się na taką wycieczkę, po widoki mijane po drodze wynagradzają każdy wysiłek.

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.