Podstawowe wyposażenie survivalowe, czyli jak przetrwać w terenie

Survival, czyli sztuka przetrwania w ekstremalnej sytuacji, zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Warto być przygotowanym na wypadek wojny, klęski żywiołowej lub innego zagrożenia. Przed Tobą pierwsza wyprawa, podczas której będziesz mógł sprawdzić swoje umiejętności? Przedstawiamy 9 akcesoriów i sprzętów, które na pewno przydadzą się w terenie.

Umiejętność przetrwania i dostosowania się do zmieniających warunków jest zawsze na wagę złota. Rozpalenie ogniska w lesie, przygotowanie posiłku, zbudowanie schronienia, w którym bezpiecznie można spędzić noc – to tylko niektóre umiejętności, które po prostu warto mieć. Przetrwanie w leśnej głuszy ułatwią praktyczne akcesoria. Co zabrać ze sobą na wyprawę?

1. Apteczka

To zestaw ratunkowy na każdą sytuację. Trzeba ją mieć przy sobie podczas biwaku, obozu czy na kempingu. W apteczce powinny znaleźć się plastry z opatrunkiem, gaziki jałowe, preparat do dezynfekcji ran i skaleczeń – to podstawowe wyposażenie, bez którego lepiej nie ruszać na wyprawę. W apteczce najlepiej umieścić też bandaż elastyczny, nożyczki, metalową pęsetę (np. do wyciągnięcia drzazgi ze skóry) i waciki. Przydają się również środki przeciwbólowe, preparat na kleszcze i owady oraz rękawiczki jednorazowe. Do plecaka warto włożyć także rolkę papieru toaletowego.

2. Plecak taktyczny

Na wyprawę warto zabrać ze sobą wojskowy plecak – pojemny, uszyty z materiału odpornego na rozdarcia, odpowiednio wzmocniony i usztywniony. Survivalowy plecak powinien mieć jedną dużą komorę wewnętrzną, a także liczne przegródki i kieszonki, do których można schować niezbędne przedmioty. Wygodę i możliwość zmniejszenia wymiarów plecaka zapewnią specjalne paski do regulacji.

3. Składany nóż

Podczas wyprawy przyda się również nóż składany, który dzięki kompaktowym wymiarom bez trudu zmieści się w kieszeni spodni, nie będzie zatem zajmował miejsca w plecaku. Ostry nóż wykonany ze stali nierdzewnej, wyposażony w dodatkowe akcesoria, np. chowane w rękojeści krzesiwo, z pewnością okaże się niezbędny także na kempingu czy biwaku.

4. Latarka

Wytrzymała i prosta w użyciu latarka to obowiązkowy element wyposażenia każdego plecaka. Powinna być energooszczędna, żeby zapewnić długi czas pracy, a także mieć mocną wiązkę światła, np. o zasięgu 200–300 metrów. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów latarek, m.in. szperacze czy modele solarne. Można też wyposażyć się w latarkę czołową, której używanie nie wymaga angażowania rąk, co może być przydatne podczas eksploracji jaskiń czy bunkrów.

5. Krzesiwo lub zapałki w wodoodpornym pojemniku

Rozpalenie ogniska w lesie to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinien mieć każdy adept sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Ognisko pozwala nie tylko na przygotowanie posiłku, ale także ogrzanie się, gdy temperatura na zewnątrz spadnie. Przed wyprawą włóż do plecaka specjalne survivalowe zapałki. Możesz też zainwestować w krzesiwo magnezowe, które jest odporne na działanie wody, a do tego wystarcza nawet na kilkaset użyć.

6. Karimata

Producenci oferują różne rodzaje karimat, również nadmuchiwane, z dodatkową warstwą folii aluminiowej czy perforacją. Na wyprawie survivalowej wystarczy zwykła mata wykonana z pianki poliuretanowej – przyda się jako materac do spania i zapewni optymalną izolację od podłoża.

7. Kompas

Wiele osób wybiera kompas w telefonie komórkowym, jednak ten na niewiele się zda, gdy urządzenie się rozładuje. W takiej sytuacji zdecydowanie bardziej sprawdzi się tradycyjny kompas. Precyzyjne urządzenie o kompaktowych rozmiarach pozwoli nam zawsze znaleźć drogę do celu i nie zgubić się np. w leśnej głuszy.

8. Tabletki do uzdatniania wody

Dostęp do czystej wody pitnej to jedna z najważniejszych zasad przetrwania w trudnych warunkach. Warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów, jeśli jednak nasze zasoby wyczerpią się, można skorzystać ze specjalnych tabletek służących do odkażania wody. Używane m.in. w wojsku, zabijają drobnoustroje i chronią przed groźnymi chorobami, np. durem brzusznym.

9. Gwizdek

Pomaga odstraszyć dzikie zwierzęta, a także zaalarmować innych ludzi, że znajdujesz się w niebezpieczeństwie. Krzyk wymaga dużego wysiłku, a w sytuacji kryzysowej, przy skrajnym wyczerpaniu organizmu, nie zawsze mamy siłę, żeby krzyczeć. Gwizdek survivalowy powinien być wykonany z wytrzymałego materiału i wyposażony w sznurek do zawieszenia na szyi.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Rysiance
Schronisko PTTK na Hali Rysiance
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.