Podstawowe wyposażenie survivalowe, czyli jak przetrwać w terenie

Survival, czyli sztuka przetrwania w ekstremalnej sytuacji, zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Warto być przygotowanym na wypadek wojny, klęski żywiołowej lub innego zagrożenia. Przed Tobą pierwsza wyprawa, podczas której będziesz mógł sprawdzić swoje umiejętności? Przedstawiamy 9 akcesoriów i sprzętów, które na pewno przydadzą się w terenie.

Umiejętność przetrwania i dostosowania się do zmieniających warunków jest zawsze na wagę złota. Rozpalenie ogniska w lesie, przygotowanie posiłku, zbudowanie schronienia, w którym bezpiecznie można spędzić noc – to tylko niektóre umiejętności, które po prostu warto mieć. Przetrwanie w leśnej głuszy ułatwią praktyczne akcesoria. Co zabrać ze sobą na wyprawę?

1. Apteczka

To zestaw ratunkowy na każdą sytuację. Trzeba ją mieć przy sobie podczas biwaku, obozu czy na kempingu. W apteczce powinny znaleźć się plastry z opatrunkiem, gaziki jałowe, preparat do dezynfekcji ran i skaleczeń – to podstawowe wyposażenie, bez którego lepiej nie ruszać na wyprawę. W apteczce najlepiej umieścić też bandaż elastyczny, nożyczki, metalową pęsetę (np. do wyciągnięcia drzazgi ze skóry) i waciki. Przydają się również środki przeciwbólowe, preparat na kleszcze i owady oraz rękawiczki jednorazowe. Do plecaka warto włożyć także rolkę papieru toaletowego.

2. Plecak taktyczny

Na wyprawę warto zabrać ze sobą wojskowy plecak – pojemny, uszyty z materiału odpornego na rozdarcia, odpowiednio wzmocniony i usztywniony. Survivalowy plecak powinien mieć jedną dużą komorę wewnętrzną, a także liczne przegródki i kieszonki, do których można schować niezbędne przedmioty. Wygodę i możliwość zmniejszenia wymiarów plecaka zapewnią specjalne paski do regulacji.

3. Składany nóż

Podczas wyprawy przyda się również nóż składany, który dzięki kompaktowym wymiarom bez trudu zmieści się w kieszeni spodni, nie będzie zatem zajmował miejsca w plecaku. Ostry nóż wykonany ze stali nierdzewnej, wyposażony w dodatkowe akcesoria, np. chowane w rękojeści krzesiwo, z pewnością okaże się niezbędny także na kempingu czy biwaku.

4. Latarka

Wytrzymała i prosta w użyciu latarka to obowiązkowy element wyposażenia każdego plecaka. Powinna być energooszczędna, żeby zapewnić długi czas pracy, a także mieć mocną wiązkę światła, np. o zasięgu 200–300 metrów. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów latarek, m.in. szperacze czy modele solarne. Można też wyposażyć się w latarkę czołową, której używanie nie wymaga angażowania rąk, co może być przydatne podczas eksploracji jaskiń czy bunkrów.

5. Krzesiwo lub zapałki w wodoodpornym pojemniku

Rozpalenie ogniska w lesie to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinien mieć każdy adept sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Ognisko pozwala nie tylko na przygotowanie posiłku, ale także ogrzanie się, gdy temperatura na zewnątrz spadnie. Przed wyprawą włóż do plecaka specjalne survivalowe zapałki. Możesz też zainwestować w krzesiwo magnezowe, które jest odporne na działanie wody, a do tego wystarcza nawet na kilkaset użyć.

6. Karimata

Producenci oferują różne rodzaje karimat, również nadmuchiwane, z dodatkową warstwą folii aluminiowej czy perforacją. Na wyprawie survivalowej wystarczy zwykła mata wykonana z pianki poliuretanowej – przyda się jako materac do spania i zapewni optymalną izolację od podłoża.

7. Kompas

Wiele osób wybiera kompas w telefonie komórkowym, jednak ten na niewiele się zda, gdy urządzenie się rozładuje. W takiej sytuacji zdecydowanie bardziej sprawdzi się tradycyjny kompas. Precyzyjne urządzenie o kompaktowych rozmiarach pozwoli nam zawsze znaleźć drogę do celu i nie zgubić się np. w leśnej głuszy.

8. Tabletki do uzdatniania wody

Dostęp do czystej wody pitnej to jedna z najważniejszych zasad przetrwania w trudnych warunkach. Warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów, jeśli jednak nasze zasoby wyczerpią się, można skorzystać ze specjalnych tabletek służących do odkażania wody. Używane m.in. w wojsku, zabijają drobnoustroje i chronią przed groźnymi chorobami, np. durem brzusznym.

9. Gwizdek

Pomaga odstraszyć dzikie zwierzęta, a także zaalarmować innych ludzi, że znajdujesz się w niebezpieczeństwie. Krzyk wymaga dużego wysiłku, a w sytuacji kryzysowej, przy skrajnym wyczerpaniu organizmu, nie zawsze mamy siłę, żeby krzyczeć. Gwizdek survivalowy powinien być wykonany z wytrzymałego materiału i wyposażony w sznurek do zawieszenia na szyi.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Odrodzenie
Schronisko PTTK Odrodzenie
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.