Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż do Azji?

Wakacje w Grecji lub we Włoszech to nie dla Ciebie? Szukasz bardziej egzotycznych kierunków wakacyjnych wojaży? Fascynują Cię obce i odległe kultury? Marzysz o znalezieniu się w zupełnie innym świecie? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiadasz “tak!”, to znaczy, że Azja to dla Ciebie idealny kontynent na urlop. Zanim zaczniesz przygotowania do wyprawy, musisz jednak pamiętać o ubezpieczeniu – bez niego taki wyjazd może skończyć się fatalnie!
 

Czemu właściwie ubezpieczenie turystyczne do Azji jest tak ważne? Jak wyjaśniają eksperci porównywarki Mubi na stronie https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-na-wyjazd-do-azji/, im dalsza podróż, tym istotniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo podróżnych. W Azji to zatem obowiązek!

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że podczas takiego wyjazdu nie pomoże Ci posiadanie karty EKUZ. Do tego jakość publicznych usług medycznych może sprawić, że jedyną opcją będzie kosztowne leczenie prywatne. Dodajmy jeszcze warunki kompletnie inne od tych, z jakimi ma na co dzień do czynienia turysta z Polski, a nietrudno wyobrazić sobie, że wymarzony urlop skończy się gigantycznym rachunkiem. Na szczęście dobrze skonstruowana polisa pokryje wszystkie wydatki.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji – co musi zawierać polisa?

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli tego, co musi znaleźć się w każdej polisie turystycznej, nie tylko do Azji.

 

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia

Główny element ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie KL gwarantuje, że w razie choroby lub wypadku podczas wyjazdu ubezpieczyciel pokryje wszystkie wydatki na leczenie ubezpieczonego do wysokości sumy ubezpieczenia. Właśnie dlatego jej wybór jest kluczowy i nie wolno na niej oszczędzać! W przypadku podróży do Azji zalecana suma to co najmniej 50-60 tys. euro. Taka kwota powinna gwarantować pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków, w tym np. na hospitalizację, zabiegi, badania, leki, transport medyczny itp.

 

 • Ubezpieczenie akcji ratowniczej

Najczęściej wchodzi w skład ubezpieczenia kosztów leczenia, ale może się zdarzyć, że dotyczy go niższy limit sumy ubezpieczenia. Zwróć na to szczególną uwagę, ponieważ akcje ratownicze w górach czy na morzu przeprowadzane z użyciem specjalistycznego sprzętu są bardzo kosztowne.

 

 • Ubezpieczenie NNW

Sprawdź jego sumę, ponieważ to z tej kwoty zostanie Ci wypłacone odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jego wysokość będzie zależeć właśnie od sumy ubezpieczenia oraz stopnia doznanej szkody.

Co jeszcze przyda się w ubezpieczeniu do Azji?

Trzy wymienione wyżej elementy to podstawa każdej polisy turystycznej, ale na nich ubezpieczenie się oczywiście nie kończy. Korzystając z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi, można zauważyć, że w ofertach poszczególnych firm pojawiają się także:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie pokrywające szkody osobowe lub rzeczowe osoby trzeciej, które ta poniosła z Twojej winy (np. w razie uszkodzenia sprzętu w hotelu, wybicia szyby w czyimś samochodzie lub wpadnięcie w kogoś podczas jazdy na rowerze);

 

 • ubezpieczenie bagażu podróżnego, z którego zostanie wypłacone odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia, zgubienia lub kradzieży bagażu;
 • assistance podróżne obejmujące różnego rodzaju usługi, m.in. pomoc tłumacza lub organizację opieki nad dziećmi w razie hospitalizacji dorosłego;
 • ubezpieczenie sportowe, które w podstawowej wersji ubezpieczenia obejmuje amatorskie uprawianie typowych sportów.

Ponadto ubezpieczenie na podróż do Azji można jeszcze rozszerzyć o klauzule dodatkowe, takie jak m.in. klauzula alkoholowa (rozszerzająca ochronę na zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu), klauzula chorób przewlekłych (obejmująca przypadki nagłego pogorszenia się objawów choroby przewlekłej, która została zdiagnozowana przed podróżą) czy klauzula aktów terroru (ochrona w razie szkód powstałych w wyniku biernego udziału w ataku terrorystycznym).

Pamiętaj, żeby zawsze dopasować elementy polisy do własnych potrzeb oraz Twojego kierunku wyjazdu. W końcu innej ochrony będzie potrzebował plażowicz na Malediwach, a innej górołaz planujący ekspedycję w Himalajach.

Czy ubezpieczenie turystyczne do Azji chroni w razie COVID-19?

Większość firm ubezpieczeniowych nie wymaga zakupu dodatkowych rozszerzeń do polisy obejmujących ochronę w razie COVID-19, ponieważ ta jest uwzględniona w kosztach leczenia. Nie zawsze jednak warunki tej ochrony są identyczne, ponieważ może ona obejmować:

 • koszty leczenia w razie zachorowania na COVID-19;
 • koszty testów na COVID-19;
 • koszty zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do domu w razie przymusowej izolacji z powodu COVID-19;
 • koszty zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do domu w razie przymusowej kwarantanny z powodu COVID-19.

Informację na temat tego, co dokładnie obejmuje Twoja polisa, znajdziesz w OWU. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić to przed wyjazdem – w przeciwnym razie możesz zostać obciążony kosztami, których nie objął ochroną ubezpieczyciel.

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.