Czy naprawdę warto wykupić prywatne ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę?

Udało Ci się zdobyć Koronę Gór Polskich i masz teraz chęć spróbować swoich sił podczas wędrówek po górach za granicą? Zamierzasz wyjechać do innego kraju i przy okazji „zaliczyć” tamtejsze szczyty? Pamiętaj, że sportowe ubrania i akcesoria wspinaczkowe nie wystarczą, aby podróż upłynęła bez problemów. Zadbaj także o swoje bezpieczeństwo i wykup prywatne ubezpieczenie. Zobacz, dlaczego to takie ważne.

Wyjazd za granicę w celach turystycznych czy zawodowych to świetna przygoda. Zyskujesz szanse na to, żeby zdobyć nowe umiejętności i wspomnienia. Podróż do innego kraju wiąże się jednak z ryzykiem, że będziesz potrzebować pomocy lekarza. Ta może okazać się bardzo kosztowna! Aby nie płacić za nią z własnej kieszeni, pomyśl wcześniej o ubezpieczeniu prywatnym.

Jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem za granicę?

Osoby podróżujące po krajach Unii Europejskiej mogą wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Upoważnia ona do korzystania z darmowej pomocy medycznej w sytuacjach, gdy jest ona niezbędna do ratowania życia lub zdrowia. Jednak Karta nie pokryje kosztów np. ratownictwa górskiego, transportu medycznego czy zabiegów stomatologicznych. Ponadto nie jest honorowana w krajach poza UE.

Dlatego, jeśli wybierasz się za granicę, wykup dodatkowo prywatne ubezpieczenie. Do wyboru są:

  • polisa turystyczna dla osób, które zamierzają spędzić wakacje za granicą. Zapewnia wsparcie finansowe na wypadek zdarzeń, które mają miejsce podczas odpoczynku. Można rozszerzyć je zakres o ryzyka związane z uprawianiem różnych sportów;

  • ubezpieczenie do pracy granicą, które gwarantuje pomoc osobom wyjeżdżającym w celach zarobkowych. Dzięki tej polisie nie trzeba się martwić o koszty leczenia, które powstały np. po nieszczęśliwym wypadku w pracy poza Polską.

Zakup dodatkowej polisy przed wyjazdem za granicę nie jest obowiązkowy. Jednak pamiętaj, że nie robisz tego dla przepisów, a dla własnego bezpieczeństwa.

Dlaczego warto wykupić prywatne ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę?

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do danego kraju może pokryć koszty związane z:

  • leczeniem w publicznej i prywatnej placówce;

  • hospitalizacją;

  • ratownictwem górskim;

  • transportem medycznym do szpitala, jak i do Polski.

Ponadto jeśli rozszerzysz zakres polisy, np. o następstwa nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW, otrzymasz odszkodowanie za skutki rożnych zdarzeń. To sprawia, że możesz ubiegać się np. o rekompensatę za złamanie nogi itp.

Gdzie znaleźć korzystne ubezpieczenie za granicę?

Wybór ubezpieczenia turystycznego lub do pracy za granicą należy dobrze przemyśleć. Jeśli postawisz na przypadkową polisę, możesz przepłacić za ochronę lub otrzymać produkt, który nie zapewni Ci wsparcia po nieszczęśliwych zdarzeniach.

Dlatego poszukiwania polisy zacznij od porównania ofert, np. za pośrednictwem internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl. Na stronie znajdziesz prosty formularz, w którym należy podać swoje wymagania. System przefiltruje dostępne opcje i przedstawi te najkorzystniejsze. Tobie pozostanie je porównać i wybrać najlepszą.

Pamiętaj — ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale zapewnia niezbędne wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach. Dlatego nie wahaj się go wykupić przed wyjazdem za granicę.

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.