Suplementy w sporcie – czy warto je brać?

Sportowcy mogą sięgać po różnego rodzaju suplementy w celu poprawy swojej wydolności, lepszej regeneracji mięśni, a także dla osiągnięcia lepszych wyników. Czy jednak suplementacja jest niezbędna? Czy warto inwestować w preparaty zawierające witaminy i minerały? Sprawdź, jeżeli regularnie trenujesz jakiś sport i chcesz dowiedzieć się, czy stosowanie suplementów jest rzeczywiście uzasadnione.

Czym są suplementy dla sportowców?

Suplementy dla sportowców to preparaty będące skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych. Uzupełniają dietę w składniki odżywcze, aby uzupełnić niedobory, które mogą powstać na skutek intensywnych treningów.  Zazwyczaj przyjmują postać tabletek i kapsułek, ale mogą też mieć formę proszku, płynu lub żelu.

5 powodów, dla których warto przyjmować suplementy dla sportowców

Stosowanie suplementów w sporcie może przynieść wiele istotnych korzyści. Oto pięć najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć suplementację:

  1. Po pierwsze intensywne treningi mogą zwiększać zapotrzebowanie organizmu na niektóre składniki odżywcze. Przyjmując suplementy, ograniczasz ryzyko powstania ewentualnych niedoborów, a co za tym idzie, nie doprowadzasz do spadku koncentracji i zmęczenia.
  2. Po drugie mocne treningi bez okresów regeneracji mogą skutkować przetrenowaniem mięśni i osłabieniem wydajności. Wskutek tego dążenie do zbudowania większej masy mięśniowej będzie nieskuteczne. Dzięki suplementom uzupełnisz białka i węglowodany, i przyspieszysz proces regeneracji mięśni.
  3. Po trzecie dzięki suplementom możesz zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość mięśni. Pozwoli Ci to osiągać lepsze wyniki sportowe.
  4. Po czwarte niektóre suplementy chronią przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i zapaleniem. Przyjmuj antyoksydanty (np. witaminę C, E) czy kwas omega-3, a szybko przekonasz się o ich pozytywnych właściwościach.
  5. Po piąte suplementy zawierające elektrolity, np. magnez, sód, potas i wapń przeciwdziałają nagłym, bolesnym kurczom mięśni. Uzupełniając te witaminy, dbasz o odpowiednie przewodnictwo nerwowe.

Rodzaje suplementów dla sportowców

Do popularnych suplementów wśród sportowców zalicza się BCAA. Co to jest BCAA? To aminokwasy rozgałęzione, czyli leucyna, izoleucyna i walina, które są niezbędne dla regeneracji mięśni i redukcji zmęczenia. Czy warto przyjmować BCAA? Tak, zwłaszcza w okresach intensywnego treningu lub gdy dieta nie zapewnia wystarczającej ilości tych aminokwasów.

Innym popularnym suplementem jest keratyna. Warto ją przyjmować, kiedy trenujesz siłowo z dużym obciążeniem. Weź też pod uwagę suplementy białkowe, pomocne w regeneracji i budowie mięśni. Są przydatne po treningu lub w przypadku niedoboru białka w codziennych posiłkach.

Pamiętaj, że każdy sportowiec ma unikalne potrzeby żywieniowe. Jeśli są trudne do zaspokojenia wyłącznie przez zbilansowane jedzenie, suplementacja jest świetnym rozwiązaniem. Stanowi skuteczne wsparcie w celu zapewnienia odpowiedniej ilości wszystkich ważnych składników odżywczych.

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Morskie Oko
Schronisko PTTK Morskie Oko
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.