Jak się ubrać na rower szosowy?

Kolarstwo szosowe to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wymagających dyscyplin kolarskich. Praktykujący ją kolarze potrzebują nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również odpowiedniego stroju. W tym artykule wyjaśnimy, jakie elementy zwiększą bezpieczeństwo i jaką odzież rowerowa i jakie obuwie stosują kolarze szosowi. Przedstawimy też sprytne dodatki na niepogodę, które warto uwzględnić w swoim stroju kolarskim.

Podstawowe elementy stroju kolarskiego zwiększające bezpieczeństwo

Kolarze szosowi nie są zbyt dobrze chronieni przed potencjalnym wypadkiem czy upadkiem. Ich odzież jest cienka i mocno przylegająca do ciała. Na rowerze szosowym chroni się właściwie dwie części ciała: głowę i ręce. Dlatego niezbędne jest dobranie odpowiedniego kasku i rękawiczek rowerowych.

Kask szosowy zapewnia ochronę przed urazami głowy w razie upadku, który przy dużych prędkościach rozwijanych podczas treningów i zawodów mogłoby skończyć się tragicznie. Wybierając kask szosowy, powinieneś zwrócić uwagę na jego aerodynamiczny kształt, wagę i wentylację. Kask powinien być dobrze dopasowany do głowy i posiadać regulację, która pozwala na dostosowanie jego rozmiaru.

Rękawiczki kolarskie z kolei chronią dłonie przed otarciami i uderzeniami. Powinny być wykonane z materiałów oddychających, które utrzymują dłonie suche podczas jazdy. Ponieważ rowery szosowe nie posiadają amortyzacji, ważne jest, aby rękawiczki rowerowe dla kolarzy szosowych posiadały dobre właściwości absorbujące uderzenia i nie uciskały nadgarstków.

Odzież rowerowa dla kolarzy szosowych

Odzież rowerowa kolarzy szosowych to przede wszystkim:

  • koszulki kolarskie - wykonane z materiałów oddychających, które szybko schną i utrzymują suchą skórę podczas jazdy,
  • spodenki rowerowe ze specjalnymi wkładkami, które chronią przed otarciami,
  • skarpetek rowerowych
  • i wspomnianych wcześniej rękawiczek.

Wszystkie te elementy stroju kolarskiego powinny być dobrze dopasowane, aby nie krępowały ruchów i nie zmniejszały aerodynamiki. Nikt, kto trenuje na szosie, nie chciałby powiewać na drodze jak flaga. Odzież rowerowa dla kolarzy szosowych jest dostępna w wersji z długim i krótkim rękawem lub nogawkami, a także z ociepleniem lub bez. Można ją zatem dostosowywać do pogody.

Jakich butów używają kolarze szosowi?

Buty dla kolarzy szosowych charakteryzują się dużą sztywnością, która pomaga przekazać całą siłę nacisku na pedał. Cechą charakterystyczną obuwia szosowego są też bloki, które można wpiąć w pedały SPD. Podczas wyboru butów zwróć uwagę na:

  • Podeszwę: w przypadku butów rowerowych szosowych najlepiej wybrać modele z twardą i sztywną podeszwą, która zapewni odpowiednią siłę i wydajność podczas pedałowania.
  • Zapięcie: buty rowerowe szosowe powinny mieć dobrze dopasowane zapięcie, które zapewni odpowiednie trzymanie stopy w bucie podczas jazdy.
  • Wentylację: ważne, aby buty rowerowe szosowe były dobrze wentylowane, co zapobiegnie nadmiernemu poceniu się stóp podczas jazdy.

Obecnie najpopularniejszym zapięciem w butach szosowych jest system wykorzystujący linki i pokrętła lub zatrzaski.

Odzież rowerowa i dodatki na niepogodę

Podczas jazdy na rowerze szosowym możesz zmierzyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, wiatr czy chłód to tylko niektóre z nich. Dlatego warto mieć przygotowany odpowiedni zestaw dodatków na niepogodę, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze. W przypadku zmian temperatur w trasie dobrze sprawdzają się nogawki i rękawki, które zabierają mało miejsca. Oczywiście jeśli jeździsz niemalże cały rok, będziesz potrzebował odzież zimową.

Na deszczowe dni i po deszczu, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo zmoczenia butów i ochlapania się wodą pozostającą na nawierzchni konieczne będzie użycie odzieży wodoodpornej, a na buty - specjalnych ochraniaczy. Odzież szosowa pozwala na jazdę przy niemal każdej pogodzie. Na dobry początek wystarczą Ci dwa komplety ubrań i jedne buty oraz kask. Nie oszczędzaj na ubraniach i akcesoriach, ponieważ ich jakość i funkcjonalność wpłynie na Twoje samopoczucie podczas treningów i wyścigów. 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko Głodówka
Schronisko Głodówka
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.