Gdzie są potrzebne kanały odwadniające?

Potoki wody, płynące ulicami miast albo kałuże, paraliżujące ruch drogowy, zarówno w obrębie jezdni, jak i chodników – o takie elementy wzbogaca się każdy lokalny krajobraz, zaraz po ulewnych opadach deszczu. Na to, jak często i jak intensywnie będzie padać, nie mamy zupełnie żadnego wpływu. Na szczęście możemy odpowiednio zareagować, żeby ograniczyć przykre skutki.

Czym są kanały odwadniające?

Kłopoty z nadmiarem deszczówki nie wynikają z tego, że pogoda za wszelką cenę chce zrobić nam na złość. W całej tej sytuacji to krople wody są najbardziej zdezorientowane – gdy natrafiają na nieprzyjazną im powierzchnię i muszą błąkać się dalej po gruncie, szukając upragnionego ujścia. Wystarczy im je zapewnić, żeby wszystko wróciło do pożądanej równowagi.

Kanały odwadniające to absolutna podstawa dla systemów odprowadzania deszczówki. To właśnie one zbierają wodę spływającą z powierzchni terenu i kierują ją do określonych punktów odpływu. Takie kanały to długie i wąskie korytka, umieszczane tuż pod powierzchnią gruntu, wykonane z trwałego materiału budowlanego i przykryte kratkami żeliwnymi. Dla każdej kropli deszczu, korytko systemu odwodnień to początek zupełnie nowej drogi, która może prowadzić na przykład tam, gdzie woda będzie mogła swobodnie wsiąknąć w ziemię albo znajdzie jeszcze bardziej pożyteczne przeznaczenie.

Kanały odwadniające odgrywają bardzo ważną rolę w ratowaniu terenów zabudowanych przed podtopieniami i kłopotami o nieco mniejszej skali. Wspomagają tworzenie nowoczesnych tras, wolnych od kałuż i błotnistych poboczy. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo na drogach publicznych oraz na prywatnych posesjach, chroniąc również budynki przed szkodliwym wpływem wód deszczowych.

Są także istotne dla osób zainteresowanych ekologicznym stylem życia, pozwalając na zbieranie deszczówki, zdatnej do wykorzystania w przydomowych ogrodach i zarazem oszczędzania wody pitnej – mając taki cel, należy skierować zebraną wodę do podziemnego zbiornika retencyjnego.

Warto jednak pamiętać, że same korytka to jedynie część docelowego systemu odprowadzania wody. Aby efektywnie zarządzać przepływem wód na określonym obszarze, trzeba zgromadzić również dodatkowe elementy – takie jak studzienki, które zmieniają kierunek przepływu, studzienki podrynnowe do zbierania wody z dachów, a także wycieraczki i kratki ogrodowe, które dodatkowo działają w strategicznych punktach terenu. Producenci oferują różnorodne rozwiązania, umożliwiając dostosowanie systemów odwodnień do specyficznych potrzeb każdej sytuacji.

 

Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.