Mała i Wielka Rawka

Południowo-wschodnie pasmo polskich Karpat, Bieszczady, oferuje turystom bogactwo atrakcji. Jedną z nich są malownicze widoki z rozległych połonin oraz wielość rozmaitych baz szlakowych wychodzących z najpopularniejszych bieszczadzkich miejscowości. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się trasy prowadzące na Małą i Wielką Rawkę – popularne szczyty w paśmie Bieszczadów Zachodnich. To, co przyciąga tu turystów, to malownicza panorama otaczających połonin, a także możliwość podziwiania ukraińskich i słowackich szczytów górskich, a przy dobrej widoczności nawet Tatr.

źródło zdjęcia: twojebieszczady.net

Planując wyprawę, wybrać można jeden z kilku prowadzących na szczyty szlaków – w zależności od czasu, jaki mamy do dyspozycji, oraz od stopnia trudności trasy. Rzeczą naturalną jest to, że oba szczyty są niejako nierozdzielne. Dzieje się tak nie tylko za sprawą ich wspólnej nazwy, ale również dlatego, że Mała Rawka (1267 m n.p.m.) oddalona jest od Wielkiej (1304 m n.p.m.) zaledwie o pół godziny drogi. Oba szczyty łączy żółty szlak.

 

źródło zdjęcia: mapa-turystyczna.pl/node/wielka-rawka

Szlaki. Najdłuższy szlak – niebieski, dla zaawansowanych i wytrwałych turystów, prowadzi przez 10-godzinną trasę, z Roztoków Górnych na Wielką Rawkę. Droga przebiega wzdłuż granicy polsko-słowackiej i polsko-ukraińskiej, przez Rabią Skałę i Krzemieniec. Szlak zielony, jeden z najpopularniejszych, wiedzie od Przełęczy Wyżniańskiej, przez schronisko PTTK „Pod Małą Rawką”. Czas przejścia trasy to 1:40 minut i około pół godziny z Małej Rawki na Wielką. Szlak ten jest popularny głównie z tego względu, że na Przełęczy Wyżniańskiej znajduje się duży parking. Drugi zielony szlak, jednak dłuższy, gdyż liczący prawie 10 kilometrów, prowadzi od Wetliny na Małą Rawkę. Musimy na niego przeznaczyć około 4 godzin. Na Wielką Rawkę możemy także dotrzeć szlakiem niebieskim, wychodząc bezpośrednio z Ustrzyk Górnych. Tę trasę pokonamy w 2,5 godziny.

 

Pomiędzy Małą i Wielką Rawką na wysokości 1254 m n.p.m. rozciąga się przełęcz, na której rośnie najwyżej położony w polskich Bieszczadach las. Na szczycie Wielkie Rawki znajduje się betonowy słup – pozostałość po dawnym stanowisku geodezyjnym. Ze szczytu podziwiać można malownicze widoki – rozległe Połoniny Caryńską oraz Wetlińską, gniazdo Tarnicy czy Ustrzyki Górne.

 

źródło zdjęcia: twojebieszczady.net

Dojazd i parking. Decydując się na jeden z najpopularniejszych szlaków – zielony, prowadzący z Przełęczy Wyżniańskiej, można zostawić samochód na płatnym parkingu na Przełęczy. Znajduje się tu również punkt informacyjno-kasowy, w którym należy kupić bilet upoważniający do wejścia na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na Przełęcz wiedzie z Ustrzyk Górnych oraz z Wetliny malownicza droga wojewódzka nr 897, tak zwana Wielka pętla bieszczadzka.

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK Kremenaros Schronisko PTTK Kremenaros schronisko turystyczne PTTK
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką Bacówka PTTK Pod Małą Rawką schronisko turystyczne PTTK
Hotel Górski PTTK Ustrzyki Górne Hotel Górski PTTK Ustrzyki Górne schronisko turystyczne PTTK
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Bacówka PTTK nad Wierchomlą
Bacówka PTTK nad Wierchomlą
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.