Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy, inaczej Zamek Dunajec, położony jest w Pieninach Spiskich, nad Dunajcem, we wsi Niedzica-Zamek. Historycy i archeologowie określają powstanie warowni na XIV wiek. W miejscu, gdzie wybudowano zamek, wznosiła się wcześniej średniowieczna budowla obronna. Pierwszym wymienianym w dokumentach właścicielem zamku był ówczesny węgierski kolonizator tych ziem, ród Berzeviczych. Jako warownia obronna zamek pełnił na początku rolę węgierskiej strażnicy na granicy z Polską. W posiadaniu zamku były aż do czasów II wojny światowej znamienite węgierskie rody magnackie, nierzadko przyjaciele państwa polskiego. I tak na przykład ostatnia właścicielka zamku Ilona hr Bethlen Salamon uratowała grupę zwiadowców Armii Krajowej. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamek wraz z okolicznymi spiskimi wsiami przechodzi w granice państwa polskiego.

 

źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Niedzicy

Co ciekawe, zamek w Niedzicy jako ostatni w Europie, bo aż do 1931 roku zachował w obrębie swoich dóbr szczątki pańszczyźnianej formy pracy. W 1948 roku rozpoczęły się na zamku prace renowacyjne i remontowe. W części otwartej do zwiedzania turyści mogą zobaczyć przedmioty przypominające o historii regionu spiskiego. W dawnych piwnicach, które pełniły również funkcję więzienia, znajduje się specjalnie przygotowana na potrzeby zwiedzania sala tortur. Oprócz funkcji muzealnej zamek jest także bazą hotelowo-gastronomiczną. W dolnej jego części znajdują się pokoje gościnne oraz kawiarnia, a w sali balowej – restauracja. Z tarasu widokowego podziwiać można piękną panoramę Pienin, Zbiornik Czorsztyński oraz znajdujące się po przeciwległej stronie Dunajca ruiny zamku w Czorsztynie.

 

źródło zdjęcia: www.pieninskiecentrumturystyki.pl/?niedzica-zamek-rejs-statkiem,80

Zamek w Niedzicy był tłem dla wielu polskich filmów i seriali telewizyjnych. Tu kręcono w 1956 roku „Zemstę”, a w 1975 roku Gustaw Holoubek ekranizował „Mazepę”, dramat Juliusza Słowackiego. Zamek był również plenerem dla popularnych seriali: „Janosika” oraz młodzieżowego serialu przygodowego „Wakacje z duchami”.

 

Ciekawostką jest, że od 1 stycznia 2014 roku Zamek w Niedzicy zmienił swoje położenie... Wraz z początkiem 2014 roku powstała bowiem na mapie Polski nowa miejscowość – Niedzica-Zamek. Wcześniejsza miejscowość Zamek będąca przysiółkiem wsi Niedzica została zmieniona Rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji na wniosek samych mieszkańców.

 

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

  • maj-wrzesień: 9.00-18.30 (codziennie)

  • październik-kwiecień: 9.00-15.30 (z wyjątkiem poniedziałków)

  • Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok – muzeum nieczynne

 

Bilety wstępu:

  • bilet zwykły: 12 złotych (wystawa „wozownia” w cenie biletu do zamku)

  • bilet ulgowy: 9 złotych (wystawa „wozownia” w cenie biletu do zamku – dzieci, młodzież oraz opiekunowie, studenci, emeryci i renciści)

  • bilet, który umożliwia zwiedzanie spichlerza: 4 złote (wystawa Sztuki Ludowej Spiszu czynna tylko w okresie letnim – od 1 maja). W Spichlerzu oprowadza nas przewodnik, który nie pobiera dodatkowej opłaty – czas zwiedzania ok. 15 min.

Sekretariat muzeum czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00. Kontakt: tel. 18 2629489, 18 2629473, fax 18 2629480. Wszelkie pytania można kierować na adres e-mail: shsniedzica@wp.pl

Dojazd. Zamek w Niedzicy znajduje się niecałe 30 kilometrów na południowy wschód od Nowego Targu oraz niecałe 70 kilometrów na południowy zachód od Nowego Sącza.

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Bacówka PTTK na Maciejowej
Bacówka PTTK na Maciejowej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.