Góra Parkowa i Park Zdrojowy

Krynica-Zdrój, miejscowość w Beskidzie Sądeckim znana ze swoich uzdrowiskowych źródeł, jest popularnym ośrodkiem turystycznym. Będąc częścią Popradzkiego Parku Narodowego, Krynica przyciąga wielu miłośników pieszych górskich wycieczek. Oprócz Jaworzyny Krynickiej, najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny, miejscem docelowym wycieczek jest Góra Parkowa i znajdujący się na jej stokach Park Zdrojowy. Zarówno Góra, jak i Park są urokliwym terenem pełniącym funkcje sportowe, turystyczne, spacerowe, jak i rekreacyjne. I to wszystko w niedalekiej odległości od centrum miasta.

 

źródło zdjęcia: www.krynica.pl/Punkty-widokowe-c85.html

Ze szczytu Góry Parkowej (741 m n.p.m.) roztacza się piękny widok na Beskid Sądecki, Beskid Niski, a przy dobrej widoczności można również stamtąd podziwiać Tatry. Na Górę można się dostać na dwa sposoby – pieszo (wycieczka zajmuje niecałą godzinę) lub kolejką linowo-terenową. Kolejka w momencie otwarcia, czyli w 1937 roku, była drugim takim obiektem w Europie. Dolna stacja znajduje się przy głównym deptaku miasta. Trasa kolejki liczy 642 m, a różnica wzniesień wynosi 142 metry. Na szczycie Góry znajdują się między innymi zjeżdżalnia pontonowa oraz tak zwane „rajskie ślizgawki”. Jest to zjeżdżalnia przypominająca tor bobslejowy, którym można zjechać na specjalnych rynnach.

 

źródło zdjęcia: www.krynica.pl/Rajskie-%C5%9Blizgawki-c207.html

Park Zdrojowy to liczący 60 hektarów teren spacerowy na stokach Góry Parkowej. Założony został na początku XIX wieku i do dziś jest ulubionym miejscem do spacerów cenionym przez kuracjuszy Krynicy. Z licznych atrakcji Parku należy wymienić popularne Czaple Stawy odwiedzane chętnie w czasie wiosenno-jesiennym przez wodne ptactwo – kaczki czy łabędzie, drewniane altany – „Wandę” i „Marzenie”, Ławeczkę Kraszewskiego, statuę Najświętszej Maryi Panny Królowej Krynickich Zdrojów czy Polanę Michasiową ze źródełkiem płodności „Bocianówką”.

 

 

Szlaki. Piesza wycieczka na Górę Parkową wiedzie czerwonym szlakiem z Krynicy do Starych Łazienek, a z nich prowadzi na szczyt wspólny szlak żółty i niebieski. Cała trasa liczy dwa kilometry i nie zajmuje więcej niż godzinę.

 

źródło zdjęcia: www.garnek.pl/renia53/21421595/park-zdrojowy-krynica-zdroj

 

Rozkład jazdy kolejki:

 

styczeń – kwiecień, wrzesień-październik: 10.00-18.00

maj – sierpień: 10.00-19.00

od 14 października – grudzień: 10.00-17.00

ferie zimowe: 10.00-20.00

weekendy i święta w maju i sierpniu: 10.00-20.00

Boże Narodzenie i Nowy Rok: 10.00-21.00

 

Cennik:

góra-dół, bilet normalny: 15 zł

góra-dół, bilet ulgowy: 12 zł

w jedną stronę, bilet normalny: 10 zł

w jedną stronę, bilet ulgowy: 8 zł

dzieci do lat 4: darmowy przejazd

 

Szczegółowe informacje na temat cennika i rozkładu jazdy kolejki linowo-terenowej na Górę Parkową znaleźć można na stronie Polskich Kolei Linowych: www.pkl.pl.

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.