Skrzyczne w Szczyrku

Poszukując miejsca, w którym można zażyć wypoczynku, napełnić płuca czystym powietrzem, nacieszyć wzrok malowniczymi krajobrazami oraz odpocząć od miejskiego zgiełku, warto wybrać się na Skrzyczne, które jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Skrzyczne liczy 1257 m.n.p.m. i jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli Szczyrku, z którego można podziwiać niczym nie przysłoniętą panoramę okolicy a także wybrać się w dalszą górską wycieczkę na Malinową Skałę, Przełęcz Salmopolską czy Baranią Górę.

Skrzyczne jest potężnym, podłużnym masywem górskim, o sylwecie rozpoznawalnej nawet ze znacznej odległości. Jego stoki są w większości pokryte lasami, lecz co pewien czas można napotkać malownicze polanki, odsłaniające widok okolicy. Podejmując pieszą wędrówkę na szczyt Skrzycznego mamy do dyspozycji zielony i niebieski szlak turystyczny ze Szczyrku a także czerwony szlak prowadzący z Buczkowic. Najciekawsza część wspinaczki rozpoczyna się wraz z przedostaniem na niezalesiony poziom góry, z którego roztacza się widok na całą okolicę. Podczas słonecznej i klarownej pogody można wypatrzeć nie tylko zabudowania żywca i Beskidu Żywieckiego, lecz także Babią Górę, a przy odrobinie szczęścia także Tatry.

 

Kolejka linowa

Jedną z największych atrakcji Skrzycznego jest krzesełkowa kolej liniowa, której dolna stacja mieści się w centrum Szczyrku. Wyciąg składa się z dwóch odcinków: Szczyrk-Hala Jaworzyna oraz Hala Jaworzyna-Skrzyczne. Różnica poziomów na całej trasie wynosi 702 metry, zaś jej pokonanie wymaga około 30 minut. Stacja pośrednia kolejki to także doskonały punkt widokowy, na którym można skorzystać z usług gastronomicznych bądź podziwiać przyległe pasma górskie i miasteczka widniejące w oddali. Zapaleni piechurzy mogą stąd wyruszyć w dalszą drogę niebieskim szlakiem, który po około godzinnej wędrówce doprowadzi na szczyt Skrzycznego. Wyciąg krzesełkowy funkcjonuje przez cały rok i w okresie dużego ruchu turystycznego praktycznie bez przerwy od godziny 9.00 do 17.00. Możliwe jest wykupienie biletu na całą trasę (12 zł) bądź tylko jeden odcinek wyciągu (6 zł). Miłośnicy kolarstwa górskiego z pewnością ucieszą się na wieść, że wyciągiem można przewozić rowery.

 

Schronisko na Skrzycznem

W odległości zaledwie 200 metrów od górnej stacji kolejki zostało ulokowane Schronisko PTTK na Skrzycznym. Wzniesione pod koniec lat 30. ubiegłego wieku, dzięki dotacji z funduszy unijnych przeszło generalny remont węzła sanitarnego, co w znacznym stopniu przyczyniło się do podniesienia standardu oferowanych usług. Odwiedzając schronisko warto zwrócić uwagę na urok drewnianych wnętrz oraz skosztować domowych wypieków. Dla turystów chcących pozostać na dłużej zostały przygotowane pokoje 2, 4, 5 i 6-osobowe z łazienkami oraz TV. Cena za pokój 2 osobowy to kwota rzędu 65zł lub 105zł z pełnym wyżywieniem za osobę. Na polanie przed schroniskiem można skorzystać z atrakcji rekreacyjnych takich jak ścianka wspinaczkowa, strzelnica sportowa, boiska do siatkówki i koszykówki oraz miejsca na ognisko (w sezonie letnim), a także stoku z wyciągiem linowo - zaczepowym dla początkujących narciarzy (zimą).

 

Narciarstwo na Skrzycznem

Równie atrakcyjne co piesze wędrówki są sporty zimowe, dla których baza na Skrzycznym została starannie przygotowana. Miłośnicy „białego szaleństwa” mogą liczyć na śnieg, który zazwyczaj utrzymuje się od listopada do kwietnia. Ponad 10 kilometrów zróżnicowanych tras narciarskich wraz z 12 armatkami śnieżnymi i ratrkami zapewniają doskonałą zabawę dla narciarzy na każdym etapie zaawansowania. Jeden z trzech szlaków zjazdowych posiada homologację FIS, zaś drugi - nartostrada o długości 5200 m, jest najdłuższą trasą zjazdową w Polsce.  W okolicy schroniska istnieją także doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa śladowego, biegowego oraz tzw. freeride, polegającego na jeździe poza wyznaczonymi trasami w głębokim puchu śnieżnym.

 

Szlaki turystyczne

ze Szczyrku Centrum przez halę Jaworzyna - 2:25 h, z powrotem 1:45 h

ze Szczyrku Centrum przez przełęcz Becyrek - 2:15 h, z powrotem 1:40 h

z Buczkowic przez siodło pod Skalitem - 3:20 h, z powrotem 2:30 h

z Ostrego - 2:15 h, z powrotem 1:30 h

na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę – 2:15 h, z powrotem 3 h

na Baranią Górę – 2:45 h, z powrotem 3:00 h,
 

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK Morskie Oko
Schronisko PTTK Morskie Oko
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.