Upał na tatrzańskich szlakach daje się we znaki.

Data artykułu: 2017-08-16

Jesteśmy już po połowie ostatniego miesiąca wakacji i w istocie sporo się działo na tatrzańskich szlakach. Na pewno przyczyniła się do tego naprawdę wysoka temperatura – która z jednej strony zachęcała turystów do wycieczek, a z drugiej – je utrudniała. Była też grupa osób, które zabierały ze sobą bezpieczne nosidełka na plecy i przemierzała tatrzańskie szlaki z najmłodszymi członkami rodziny.  To bardzo praktyczne rozwiązanie, które docenia coraz więcej rodziców - widać popularność nosidełek w polskich Tatrach.

Bezpiecznie na trasach, ale nie bez wypadków.

Niestety pomimo tych zapobiegawczych metod i dużej ostrożności turystów - i tym razem nie obyło się bez interwencji TOPR-u, całe szczęście - bez udziału młodych podróżników w nosidełkach, które musiały okazać się naprawdę bezpieczne, a ich forma i rozsądek rodziców - bez zarzutu.

Oto jednak skrót tych mniej przyjemnych wydarzeń. Co działo się dokładnie?

Poniedziałek 7.08.

14latka skarżąca się na bóle brzucha, wymioty i osłabienie trafia po godz. 17-tej z Morskiego Oka na Palenicę Białczańską.

Wtorek 8.08.

Turystka doznaje bolesnego urazu stawu skokowego i trafia ze szlaku z Zazadniej na Wiktorówki do szpitala. Miało to miejsce około godziny 15.00.

Środa 9.08.

Dzień później podobnego urazu doznaje 14-letni turysta. Tym razem akcja odbywa się po godzinie 12 z Rusinowej Polany do szpitala.

Czwartek 10.08.

Ekipa ratunkowa wyrusza na Halę Kondratowa w celu przetransportowania do szpitala znajdującej się tam turystki po uderzeniu głową o kamień, w wyniku czego rozcięła sobie łuk brwiowy i chwilowo straciła przytomność.

Jednak to zaledwie kropla w morzu wypadków, jakie miały miejsce w Tatrach w ostatnich dwóch tygodniach. Jak zwykle apelujemy o każdorazowe odpowiednie przygotowanie się do trasy, a w okresach szczególnych upałów podjęcia odpowiednich środków ostrożności i właśnie decydując się na wycieczki z maluchami trzeba zawsze upewnić się, iż nosidełko turystyczne, które się ze sobą zabierze - było w 100% bezpieczne.

 

Źródło: http://www.topr.pl/organizacja-topr/archiwum/348-kronika-topr-26-06-2017

Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.