Upał na tatrzańskich szlakach daje się we znaki.

Data artykułu: 2017-08-16

Jesteśmy już po połowie ostatniego miesiąca wakacji i w istocie sporo się działo na tatrzańskich szlakach. Na pewno przyczyniła się do tego naprawdę wysoka temperatura – która z jednej strony zachęcała turystów do wycieczek, a z drugiej – je utrudniała. Była też grupa osób, które zabierały ze sobą bezpieczne nosidełka na plecy i przemierzała tatrzańskie szlaki z najmłodszymi członkami rodziny.  To bardzo praktyczne rozwiązanie, które docenia coraz więcej rodziców - widać popularność nosidełek w polskich Tatrach.

Bezpiecznie na trasach, ale nie bez wypadków.

Niestety pomimo tych zapobiegawczych metod i dużej ostrożności turystów - i tym razem nie obyło się bez interwencji TOPR-u, całe szczęście - bez udziału młodych podróżników w nosidełkach, które musiały okazać się naprawdę bezpieczne, a ich forma i rozsądek rodziców - bez zarzutu.

Oto jednak skrót tych mniej przyjemnych wydarzeń. Co działo się dokładnie?

Poniedziałek 7.08.

14latka skarżąca się na bóle brzucha, wymioty i osłabienie trafia po godz. 17-tej z Morskiego Oka na Palenicę Białczańską.

Wtorek 8.08.

Turystka doznaje bolesnego urazu stawu skokowego i trafia ze szlaku z Zazadniej na Wiktorówki do szpitala. Miało to miejsce około godziny 15.00.

Środa 9.08.

Dzień później podobnego urazu doznaje 14-letni turysta. Tym razem akcja odbywa się po godzinie 12 z Rusinowej Polany do szpitala.

Czwartek 10.08.

Ekipa ratunkowa wyrusza na Halę Kondratowa w celu przetransportowania do szpitala znajdującej się tam turystki po uderzeniu głową o kamień, w wyniku czego rozcięła sobie łuk brwiowy i chwilowo straciła przytomność.

Jednak to zaledwie kropla w morzu wypadków, jakie miały miejsce w Tatrach w ostatnich dwóch tygodniach. Jak zwykle apelujemy o każdorazowe odpowiednie przygotowanie się do trasy, a w okresach szczególnych upałów podjęcia odpowiednich środków ostrożności i właśnie decydując się na wycieczki z maluchami trzeba zawsze upewnić się, iż nosidełko turystyczne, które się ze sobą zabierze - było w 100% bezpieczne.

 

Źródło: http://www.topr.pl/organizacja-topr/archiwum/348-kronika-topr-26-06-2017

Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Rysiance
Schronisko PTTK na Hali Rysiance
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.