Szczyt Sokolicy w Pieninach

Jeżeli uwielbiacie wędrówki po górach to z pewnością musicie wprowadzić do swojego planu podróży wyjątkowe pasmo górskie jakim są Pieniny. A kiedy już będziecie w Pieninach to po prostu musicie zdobyć Sokolicę, szczyt znajdujący się w północno-wschodniej części Pienin Środkowych.

 

 

 

 

Szczyt dla doświadczonych

Sugerując się tylko wysokością (747 m. n. p. m.) można zakładać, że zdobycie Sokolicy nie powinno stanowić żadnego problemu. Kto tak myśli ten jest w błędzie. Dlaczego? Szczyt, chociaż niewysoki, charakteryzuje się stromymi zboczami. Najwyższy z uskoków ma prawie 100 m. wysokości. Od strony wschodniej i południowo-wschodniej występują tzw. Rygle Sokolicy, których wysokość wynosi ok. 150 m. Zachodnia część szczytu to dwie bardzo charakterystyczne skały, nazywane Głową Cukru oraz Wilczą Skałą.

 

Ciekawostki

Skąd wzięła się nazwa szczytu? Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pochodzi ona od gniazdujących tam niegdyś sokołów. W chwili obecnej na szczycie spotkać można liczne gniazda pustułek oraz wyjątkowo rzadkich pomurników.

 

Ciekawostką przyrodniczą są także reliktowe sosny występujące na szczycie. Najstarsza z nich, jak szacują specjaliści, może mieć nawet 500 lat. Jest ona chyba najbardziej znanym drzewem w polskich górach. Oprócz sosen, szczyt Sokolicy zaczęły porastać... czereśnie. Wszystko za sprawą turystów wyrzucających na szczycie pestki po zjedzonych owocach.

 

Sokolica położona jest na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Warto dodać, że jest ona, obok Trzech Koron, najbardziej popularnym celem wycieczek turystycznych. Dlaczego? W dużej mierze jest to spowodowane zjawiskowym widokiem, jaki roztacza się ze szczytu na Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie a także Tatry Wysokie.

 

Czy warto zdobyć Sokolicę? Z pewnością tak. Czy będzie to łatwe zadanie? Góra posiada wiele miejsc o dużej ekspozycji, stąd liczne zabezpieczenia w postaci balustrad i poręczy. Co prawda nie jest ona wysoka aczkolwiek w wielu miejscach może zaskoczyć. Szczególnie dotyczy to osób, które nie mają doświadczenia w górskich wędrówkach. Dlatego do wyprawy należy się dobrze przygotować. Poniesiony trud wynagrodzą wspaniałe widoki roztaczające się ze szczytu.

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK Trzy Korony Schronisko PTTK Trzy Korony schronisko turystyczne PTTK
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.