Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów to jedna z największych dolin w Tatrach. Co roku cieszy się więc sporym zainteresowaniem turystów, którzy czynią z niej cel pieszych wędrówek. Stanowi również punkt pośredni w drodze na takie szczyty jak Kozi Wierch, Szpiglasowy Wierch czy też całą Orlą Perć. Dolina ta znajduje się na wysokości 1665 m.n.p.m. Jak możemy się domyślać po jej nazwie, w okolicy znajduje się pięć stawów tatrzańskich: Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni.

źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org

Największy z nich, zwany Wielkim Stawem, zajmuje powierzchnię 31.4 h. Jego głębokość natomiast szacowana jest na około 80 m. Będąc w dolinie, mamy jednak okazję zobaczyć tylko cztery pierwsze jeziora. Zadni Staw bowiem najlepiej widoczny jest dopiero ze szlaku na Zawrat. Oprócz tych stawów w pobliżu występuje również inny niewielki zbiornik wodny – Wole Oko. Po trudach wędrówki możemy odpocząć przy ciepłej herbacie i pysznej szarlotce dostępnej w znajdującym się nieopodal schronisku.

 

Zobacz więcej: http://www.piecstawow.pl/

 

źródło zdjęcia: odkryjmalopolske.pl

Szlaki. Do Doliny Pięciu Stawów wiedzie kilka szlaków. Jeżeli nie interesują nas wędrówki przez wysokie szczyty i chcielibyśmy dotrzeć w to miejsce w miarę prostą drogą, w zasadzie mamy do wyboru tylko jedną opcję. Jest nią trasa rozpoczynająca się na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Początkowo kierujemy się szlakiem czerwonym. Prowadzi on do Morskiego Oka, dlatego możemy spodziewać się tam sporego ruchu turystycznego. Po niedługim marszu dotrzemy do jednego z wodospadów wchodzących w skład Wodogrzmotów Mickiewicza. Tutaj kończy się nasza wędrówka czerwonym szlakiem. Zaraz za wodospadem odbijamy na prawo i wchodzimy na szlak zielony wiodący nas przez Dolinę Roztoki. Zaprowadzi nas on aż do Doliny Pięciu Stawów. Na szlaku tym czeka nas wiele niespodzianek. Oprócz pięknych górskich widoków, obejrzymy z bliska największy tatrzański wodospad – Wielką Siklawę. Dolina Roztoki jest miejscem występowania niedźwiedzi, dlatego unikajmy tego szlaku po zmroku i nie udawajmy się tam na samotne wędrówki. Początkowo szlak ten jest dosyć stromy, jednak spokojnie poradzą sobie z nim mniej doświadczeni turyści, a także i dzieci. Potem droga stopniowo pnie się w górę, ale jej przejście nie sprawia już żadnych trudności. Nieco więcej uwagi należy jednak poświęcić przechodzeniu obok Wielkiej Silkawy. Ze względu na towarzystwo wodospadu, kamienie na szlaku mogą być mokre i śliskie, dlatego należy powoli stawiać każdy krok. Innym wariantem dojścia do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów jest szlak czarny. Jest on odgałęzieniem szlaku zielonego i pozwala ominąć wodospad. Wybierając go, decydujemy się na wędrówkę po kamiennych stopniach. Trudy wspinaczki rekompensuje jednak doskonała panorama górska.

 

Trudność szlaku (oceniana w pięciostopniowej skali)

  • szlak czerwony – 0/5, jest to trasa prosta, typowo spacerowa, nie wymagająca żadnych umiejętności górskich

  • szlak zielony – 1/5, łatwy szlak, nie wymagający większych umiejętności technicznych

  • szlak czarny – 2/5, szlak nie sprawia problemów technicznych. Jedyna trudność może wynikać ze stromego charakteru podejścia

Czas przejścia:

  • szlak czerwony (do Wodogrzmotów Mickiewicza) - 45min

  • szlak zielony – 2.30h

  • szlak zielony + czarny – 2.15h

 

Dojazd i parking:

Początek szlaku znajduje się w Palenicy Białczańskiej. Możemy tam dojechać własnym samochodem. Koszt pozostawienia go na parkingu wynosi około 20 zł. Wygodnym sposobem dojazdu jest również skorzystanie ze specjalnych busów. Odjeżdżają one praktycznie co kilka minut. Bez problemu wrócimy nimi także do centrum Zakopanego lub innych pobliskich miejscowości.

 

Współrzędne GPS:

  • Palenica Białczańska parking- współrzędne geograficzne - GPS: 49.255630N, 20.103000E

  • Schronisko nad Morskim Okiem – współrzędne geograficzne - GPS: 49.201401N, 20.070999E

  • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów - współrzędne geograficzne - GPS: 49.213402N, 20.048500E

Zaplanuj swoją trasę:
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.