Zamek w Chęcinach

Zamek znajduje się w miejscowości Chęciny, w województwie świętokrzyskim, 15 km od Kielc. Z racji bliskiego położenia wobec Gór Świętokrzyskich warto odwiedzić jego ruiny, by poznać jego ciekawą i bogatą historię.

 

Historia

Pierwsze zapisy o zamku pojawiają się w dokumentach z 1306 roku, w których Władysław Łokietek nadał biskupowi krakowskiemu Muskacie warownię razem z okolicznymi wsiami. Na tej podstawie historycy wysnuli wniosek, że budowę zamku rozpoczęto na przełomie XIII i XIV wieku.

źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org

W poszczególnych wiekach rola zamku była niebagatelna. W XIV wieku był on miejscem zjazdów rycerskich, a w czasie wojen z Krzyżakami przeniesiono do niego skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

To w Chęcinach właśnie ujednolicono prawo, monetę oraz sądy, a wydarzenie to uważane jest jako symbol zjednoczenia państwa. Zamek był często odwiedzany przez królów, stał się także rezydencją kolejnych rodzin królewskich. Od końca XIV wieku zamek, oprócz funkcji mieszkalnej i militarnej, zaczął również spełniać rolę więzienia. Więziono w nim wielu Krzyżaków, między innymi Wielkiego Mistrza Zakonu Michała Küchmeistera von Sternberga, a także członków rodzin królewskich oskarżanych o bunty przeciw królom lub kochanków królewskich żon.

 

Czasy największej świetności zamku rozpoczęły się od panowania Kazimierza Wielkiego. Król uczynił z niego potężną fortecę, a ten stan utrzymywał się aż do połowy XVI wieku. Wtedy to właśnie z zamku wyprowadziła się królowa Bona. Wraz z nią z zamku zniknęły cenne skarby. W kolejnych latach forteca niszczejąc, traciła na znaczeniu. Największych zniszczeń, oprócz pożarów, dokonały wydarzenia XVII wieku. W 1607 roku w wyniku rokoszu Zebrzydowskiego i w znacznej mierze z powodu osobistych nienawiści pomiędzy starostą chęcińskim Stanisławem Branickim a Zebrzydowskim zamek został spalony i ograbiony. Starosta w kolejnych latach prowadził remont zamku, jednak jego działania zostały przerwane przez potop szwedzki. W 1707 roku zamek przestał pełnić funkcję siedziby starostów i został ostatecznie opuszczony. Czynnikiem zniszczenia zamku w kolejnych latach byli zaborcy austriaccy.

 

źródło zdjęcia: zamekcheciny.pl

W czasie I wojny światowej w zamku stacjonowali Rosjanie, a ówczesny austriacki ostrzał artyleryjski dokonał dalszego zniszczenia warowni. II wojna światowa pogorszyła jeszcze stan zamku. W wyniku wydobywania kamienia z Góry Zamkowej pod budowę dróg w Generalny Gubernatorstwie zamkowi groziło zawalenie. Odbudowa ruin warowni rozpoczęła się po wojnie i była prowadzona w latach 1948-1949 oraz w 1959-1960. Zamek, posiadając obecnie status trwałej ruiny, został wpisany na listę zabytków. Wciąż trwają na nim prace adaptacyjno-rewitalizacyjne, prowadzone są także badania archeologiczne.

 

Godziny otwarcia zamku

marzec-kwiecień: 9.00-18.00

maj-sierpień: 9.00-19.00

wrzesień: 9.00-18.00

 

Ceny biletów (stan z 2012 roku):

normalny: 10 PLN

ulgowy: 6 PLN

rodzinny: 7 PLN/ os. (max. 5 osób)

grupowy: 8 PLN/os. (od 20 osób)

 

W 2014 roku na zamku trwają prace rewitalizacyjne, dlatego mogą wystąpić pewne utrudnienia w jego zwiedzaniu. Przed planowaną wycieczką, warto wcześniej zadzwonić na informację – 501 793 733, +48 (41) 3151 829.

 

 

Okolice zamku – co warto zobaczyć?

  • Góra Zamkowa – okolica zamku, przez którą przebiega Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

  • podziemia w Chęcinach – kamienica z 1570 roku

  • kaplica św. Leonarda z 1368 roku przy klasztorze franciszkanów

  • podzamcze chęcińskie – dwór starosty chęcińskiego z łukiem triumfalnym Jana III Sobieskiego

 

Dojazd i parking

Do zamku najlepiej dojechać samochodem. Parking znajduje się bezpośrednio pod zamkiem, w odległości 350 m. Można również skorzystać z innych miejsc postojowych: pod kościołem parafialnym św. Bartłomieja (ul. Radkowska), pod synagogą (ul. Długa), pod klasztorem sióstr Bernardynek (ul. Małogoska) czy po klasztorem ojców Franciszkanów (ul. Armii Krajowej).

 

Współrzędne geograficzne

N50°47' 50.2416''

E20°27' 35.9529''

Zaplanuj swoją trasę:
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.