Jaskinia Malinowska

źródło: panoramio.com
 

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w Beskidzie Śląskim, tuż pod wzniesieniem o nazwie Malinów. Powstała z tzw. zlepieńców Malinowskiej Skały oraz górnych warstw godulskich Otwór wejściowy położony jest na wysokości 1080 m n.p.m, a głębokość jaskini wynosi 10m. Rozmiar to 2,5m x 0,6m. Cechuje ją duża wilgotność, która jest najbardziej odczuwalna podczas wiosennych roztopów czy po długotrwających opadach deszczu. W większości przypadków turyści za ścianą w Galerii mogą usłyszeć charakterystyczny szum wody. W Jaskini Malinowskiej utrzymuje się temperatura ok. +6 stopni Celsjusza. To niezmienna wartość od pierwszych pomiarów wykonanych w 1950r przez Kazimierza Kowalskiego.

 

Dojście do jaskini

Wejście do niej możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy opiera się o wędrówkę czerwonym szlakiem turystycznymi z Przełęczy Salmpolskiej na Malinów. Drugi natomiast przebiega ze Szczyrku Soliska szlakiem na Malinów. Zwiedzanie Jaskini Malinowskiej zalecane jest tylko dla zaawansowanych, gdyż do pierwszej półki skalnej dostać się można za pomocą drabiny opartej o skałę, która nie jest w żaden sposób przymocowana. W kolejnych etapach wędrówki niezbędny będzie profesjonalny sprzęt alpinistyczny oraz własne oświetlenie.

 

Historia Jaskini Malinowskiej

źródło: polskieszlaki.pl

Historia jaskini sięga 1850 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy pojawia się  o niej wzmianka w literaturze, która związana była z podróżą Ludwika Zejsznera do źródeł Wisły. Opisał ją, jako "Jamę w piaskowcu, właściwą szczelinę, o kierunku południowo-wschodnim, 12 kroków długą, 4 szeroką, a znajdująca się 30 kroków głęboko". W następnej kolejności jej kwesria poruszona została w 1888 roku przez Bogumiła Hoffa, który podał bardzo ogólny opis dojścia do tej jaskini. Wraz z 1910 rokiem Wilhelm Fredbreg podał szczegółowy opis jaskini, jej szkicowy plan i rozwinięty przekrój. Władysław Milata w 1993 r przeprowadził badanie tego miejsca. Przedstawił na tej podstawie uproszczony przekrój rozwinięty. W tamtym okresie z najbardziej dokładnego opisu zasłynął Kazimierz Kowalski. W 1954 r. stworzył plan z zaznaczonymi przekrojami poprzecznymi, w których znajdowało się 132 metrów korytarzy.

 

Ciekawostki

Jak mówią dawne niepotwierdzone przekazy ludowe, w XV w. Jaskinia Malinowska miała służyć jako miejsce kryjówki i nabożeństw dla husystów. Z kolei w XVI i XVII wieku jej przeznaczanie było zarezerwowane dla ewangielków, którzy w tym okresie byli prześladowani na Śląsku. Dla zbójników Ondraszka miała być kryjówką na początku XVIII w. Dawne źródła mówią także o pierwotnym wejściu do jaskini zlokalizowanym dużo niżej, tuż nad potokiem Malinka. Podobno obecnie wykorzystywany otwór został  odnaleziony w 1860 roku, jednak informacja ta nigdy nie została potwierdzona.

 

Koszty zwiedzenia

Koszty zwiedzania Jaskini Malinowskiej nie są duże. Właściwie, to opierają się jedynie na noclegu (najbliżej w miejscowości Szczyrk). Tutaj w zależności od indywidualnych preferencji dotyczących standardów i lokalizacji, koszty wachają się od 20 do nawet 200zł za dobę w przypadku apartamentu. Rozsądny pokój w jednym z domków turystycznych będzie kosztował w granicach 30-40zł za dobę od osoby.

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK na Skrzycznem Schronisko PTTK na Skrzycznem schronisko turystyczne PTTK
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Hotel górski PTTK Kalatówki
Hotel górski PTTK Kalatówki
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.